Mesajı Okuyun
Old 18-12-2008, 05:40   #37
judge-law

Alıntı:
Yazan Tractatus
Hep hakimleri eleştirecek değiliz ya, takdir ettiğimiz hakimleri de yazalım...

Geçenlerde, Üsküdar İcra Mahkemelerinden birindeki bay bir hakimin mahkemesinde duruşmaya katıldım ve hakimin güleryüzlü tavrı ve kibarlığı karşısında nutkum tutuldu.

Duruşma günü verirken, avukata hitaben "şu tarih sizin için uygun mu efendim" diyen, davacısı gelmeyen bir dosyada davalı vekilinin ısrarla davanın reddini talep etmesine karşılık "avukat bey kusura bakmazsanız müracata bırakacağım" diyen, katibe bile "siz" diye hitap eden bir hakim...

Gerçekten kenisini çok takdir ettim. Umarım böyle güleryüzlü ve kibar hakimlerin sayısı artar. Asık suratlı ve kaba bir adalet yerine güleryüzlü ve kibar bir adalet her zaman daha iyidir.

Sadece avukatlara değil, davadaki asil taraflara, sanıklara, tanıklara "x bey, y hanım" diye hitap eden, mahkemedeki tüm kişilerle "siz"li olarak konuşan hakimleri de görebilecek miyiz acaba?

Bahsettiğiniz hakim, Sn. Fuat KÖYLÜOĞLU olsa gerek. Kendileri gerçekten çok naif ve beyefendi bir kişiliğe sahiptir, özellikle yanında staj yapacak hakim ve avukat adaylarına kendi torununu severmiş gibi şefkatle yaklaşır. Aslında üsküdardaki hakimlerin çoğu duruşma gününe avukatlara danışmadan karar vermez.. Hatta bazen dakikalarca "uygun efendim, benim için değil efendim, --peki şu tarih uygun mu? hayır o zaman bakırköydeyim..." şeklinde geçen diyaloglar sıkça yaşanır.. Bkz. Üsküdar 5. Asliye Hukuk Hakimi Mustafa Cahit MERGEN.