Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 21:15   #3
AV.ZAFER TUNCA

Varsayılan haklısınız kesinlikle ama...

arkadaşlar söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. hukuk fakültesndeyken bir çok ana hukuk dersim AA-BA gelirken, iktisattan 05 alarak kalmıştım. o zamanlar aynı isyanı ben de yaşamıştım. hatta daha da ileri gidip hukuk fakültesinde bile uzmanlaşma-branşlaşma yapılması gerektiği fikrini ateşli bir şekilde savunuyordum. şimdi mesleğimin daha başındayım ama yanlış yaptığımı anladım. bu belki bir çoğumuz için çok abes görülse de, bir hukukçu, özellikle bir avukat her konuda kayda değer bilgi sahibi olmak zorunda. bizim herkesten farklı bir potansiyelimiz, vizyonumuz olmalı. insanlar yarın büronuzun kapısını çaldığında size sadece hukuki sorunlar getirmeyecekler. bazı sorunlar çok daha derin temelli olacak. burada sizin iktisat da, felsefe de, psikoloji de, tıp da bilmeniz gerekecek. sizden herşeyin yanıtı beklenecek. bunlar şu anda size boş gelecek -ki bana da gelmişti- ama bunu emin olun yaşayacaksınız. bizler sosyal hayatın kurallarını koyan, işleten ve değiştiren insanlarız. düşünün insanların özel yaşantılarına bile el uzatıyoruz. ticaret hukuku alanında uzmanlaşmak isteyip de iktisattan anlamayan bir avukat düşünebiliyor musunuz? bidiklerinizi salt kanunlara mı dayandırcaksınız. bir vergi kanunu, ticaret kanunu, borçlar kanunu (en temel kanunlarımız) yapılırken iktisadi verilerden hiç yararlanılmadığını mı düşünüyorsunuz???
işte bu ve daha sayamadığım(sıkılmayasınız diye )bir çok nedenle bizler her konuyu öğrenmek, mantığını kavramak zorundayız.
bu alanlarda öğrendiğiniz bir cümlenin, bazen sizi en kritik noktada bir can simidi gibi kurtardığını görünce o isyanları düşünüp tatlı bir tebessüm edeceksiniz. sizlerin zorlanmanızın ve hocalarınızın sizleri zorlamasının nedeni budur; art niyeti olanlar müstesna tutulmak kaydıyla.

son bir notumu eklemek istiyorum. şu anda ben "peters urs bender" in "power marketting(güç pazarlama)" kitabını okuyorum. pazarlama teknikleri konusunda bir kitap. avukatlıkla ne alakası var derseniz, az önce anlattıklarımda cevabını bulacaksınız kitabı tavsiye ederim.
en içten sevgi ve saygılarımla,
öğrenci arkadaşlarıma da derslerinde başarı dileklerimle...