Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 16:34   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan GECE
Merhaba,
benzer bi konuda ben de fikir rica ediyorum. müvekkilin eline geçen en sonki net maaşı 1050 TL olduğu halde ve çalıştığı sürece (12 yıl) de hep asgari ücretten fazla maaş aldığı halde sigortası hep asgari üc. üzerinden yatmıştır. müvekkil tüm maaşını elden almıştır. bankaya yatmamış. bordro vs de hiç imzalamış. müvekkil işten yeni çıktı. kıdem ve ihbar taz. talebi yanısıra, sigorta ile ilgili kısma ilişkin dava birlikte açılabilir mi? sigorta ile ilgili kısım açısından açılacak davanın türü ve içeriği tqam olarak ne olmalıdır?

Bu türden tespit (ücret tespiti) davası açmadım ancak bilirkişilik yapan üstadlardan soruma cevaben öğrendiğim kadarı ile, işveren yanında SGK'nın da davalı olarak gösterileceği, davanın kamu hukukunu ilgilendirmesi sebebiyle ücret miktarının tanık ifadesi ile veya emsal ücret araştırması ile tespit edilemeyeceği, zira sözleşmesel ücretin farklı olarak takdir edilerek kararlaştırılabileceği, bu nedenle de davacı işçi ile ilgili, işveren elinden sadır yazılı belgenin yokluğu halinde davaya temkinli yaklaşılması gerektiğini söyleyebilirim