Mesajı Okuyun
Old 24-10-2006, 12:52   #106
ISIL YILMAZ

Bu tartismayi Sn. Sehper'in mesaji sayesinde farkettim, sagolsun.
Cinsel hak deninilnce tartismalerin bekaret üzerine yogunlasmasi cok normal ( Sn.Kayar her zamanki gibi konunun degisik yönlerine dikkat cekmek istemis, ama topluluk bekaret tartismasina daha cok ihtiyac duymus göründügü kadariyla)

Sirin Tekeli'nin cevrisiyle yayimlanan bir kitap(cik) var : Baslangicinden günümüze kadin haklari. Yazari Paris ve Madrid barosuna bali avukat - Ney Bendason. Bendason'un kitabinin ilk bölümü kadinlarla ilgili mithoslara ayrilmis, bunlardan biri de : kadinin bekareti mithosu. Bir sayfalik bir bölüm ama "yeni baslayanlar icin" tatminkar sayilir Bakirelere yüzyillar boyunca uygulanan siddeti gördügünüzde düsünmeden edemiyorsunuz : bu nasil kutsallik? Kutsal sözcügünün kendisi de iyi bir cözümlemeye muhtac ya, neyse.

Pinar Ilkkaracan'in derledigi Müslüman Toplumlarda Kadin ve Cinsellik adli kitabin "Bekaret ve Ataerki" baslikli bölümünün yazari Fatma Mernissi cok hakli olarak söyle diyor : " ..(B)ekaret, erkekler arasinda bir meseledir, kadinlar bu meselede sadece sessiz birer araci rolünü üstlenir.Namus gibi bekaret de sadece erkeklere özgü bir saplantinin tezahürüdür -esitsizligin,kitligin damgasini vurdugu, bazi insanlarin onur kirici bir bicimde baskalarinin tahakkümü altinda olmasi yüzünden bütün bir toplumun, tek insan gücü olan özgüvenden mahrum kaldigi toplumsal yapilarda görülür.Namus ve bekaret kavramlari, erkegin itibarini kadinin iki bacagi arasina yerlestirmektedir."

Birinin "saf ve temiz" olmasinin bakir olmasi ile eslestirilmesi bir tuhaf. Hele hele siz bakir degilseniz karsidakinden de bekleyemezsiniz tezi iyice tuhafima gidiyor, dogrusu. Siz ister bakir olun ister olmayin bunun karsidaki ile ne ilgisi var? Bekaretin "talep edilebilirligi" bu sekilde mi aklaniyor? Bu tami tamina muhafazakar bir görü$ün "ilerici" imis gibi pecelenmesidir, kanimca. Tipki, cinselligini yasamak istiyorsan bunu toplumun tanidigi, hosgördügü biçimde, yani evlilik icinde yasamalisin, yoksa zarar görürsün, ben seni düsünüyorum diye böyle söylüyorum vallahi, topluma uymazsan aci cekersin, demek gibi. Önemli olan aci cekmemek icin inanmadigin bir seye teslim olmak degil, inandigini yasadigin icin sana aci cektirmeyecek bir toplum yaratmaya calismak. Bunun icin cabalamak. Yoksa, kadinlarin artik acidan yana cekinecekleri pek birsey kalmadi. Cinsimiz nice acilari görmüs gecirmistir ve kusaktan kusaga aktarmistir ve hatta bizzat kendinden sonraki kusaga cektirmistir.

Bekaret meselesi, tam olarak bir iktidar mücadelesinin kadin bedeni üzerinden sürdürülmesidir.

Saygilar.