Mesajı Okuyun
Old 14-08-2007, 12:20   #12
Av.Nur

Merhaba,
Önce insan kendini tanımalı, toplumda, işinde, özelindeki isteklerini ve kendisinin bunlara sunabileceklerini bilmeli. O zaman saygınlığınız için istekleriniz ve çevrenize gösterebileceğiniz uyumlu davranış ölçüsünde saygılı davranmak mümkün olacaktır, diye düşünüyorum.

Başkalarının ister iş, ister özel ister topluma dahil alanlarında nasıl olamazsa olmaz talep ve sınırları varsa, kişinin kendisinin de var. Bunu karşılıklı anlamak ve ona göre davranabilmeyi tercih etmek mümkün olduğunda o kişiler arasında saygınlık da saygılı davranmak da mümkün.

Ben tartışmasız, tanısam da tanımasam da öncelikle saygılı davranmayı ve karşı tarafı anlamayı tercih ediyorum. Ancak bunun tek yönlü beklendiği artık karşılıklıllığın ve anlamaya-anlaşmaya çalışmanın olmadığı ortam ve kişilerde, belki uzaklaşmak en iyisi. Belli ki, bu kişiler saygınlıklarını gözetmiyor, ancak kişinin kendi saygınlığı için de yine saygı ölçülerini koruması iyidir.

Uzaklaşmak yerine saygısızlık bir mislilleme ve aynı şekilde davranma olacak ve bir saygısızlık da kişinin kendisinden çıkacak. Böyle yapmaktansa yine de toplumun saygınlığı, ilgili kişilerin saygınlığı ve bir iş ile ilgili ise o işin saygınlığı (karşı tarafca hiçbir şekilde gözetilmese de) adına saygılı davranmayı tercih ederim.

Saygılarımla