Mesajı Okuyun
Old 02-03-2017, 14:17   #1
AHMET01

Varsayılan Kasten Biçakla Yaralama Esnasinda Kesilen Montun Değerini ödememe Hagb Karari Vermeye Engel Değil Mi?

Değerli meslektaşlarım,
Bu gün CMK kapsamında mağdur vekili olarak girdiğim Çocuk Mahkemesindeki bir davada suça sürüklenen çocuk, müvekkili bıçakla kolundan bıçaklıyor. Bu esnada paltosu da haliyle kesiliyor ve dolayısıyla bu paltonun değeri mukabilinde bir zararının oluştuğu da bir gerçektir. Biz bunu mahkemede dile getirdik ve yaklaşık değeri olan 350 TL. nin ödenmesini istedik. Hâkim burada mala zarar verme suçu yok, ayrıca zararın da mutlaka faturalandırılması gerekir şeklinde bir ifadede bulunarak sanki Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına bir neden yok manasına gelen bir görüş bildirdiğini düşünüyorum. Ben de montun eski olduğunu, ortada mala zarar verme yönünden bir kasıt yok ise de ortada ekonomik bir zarar var. Bunun karşılanmasını istiyoruz dedim. Mont önceden alındığı için de bunun faturasını bulmak imkânsız. Şimdi sormak istediğim böyle bir durumda doğrudan mala zarar verme yönünden kasıt yok diye hâkim HAGB kararı verebilir mi? Yoksa aynı tedavi masrafı, çalışamama nedeniyle oluşan zararlar gibi bu durumu da sonuçta bir zarar olarak görerek tazminini isteyebilir miyiz? Başka bir deyimle bu zararın ödenmemesi HAGB ye engel değil mi? Bu konudaki değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.