Mesajı Okuyun
Old 15-07-2006, 22:47   #31
Gemici

İster Avukat olsun, ister başka bir meslek mensubu, belirli meslek mensuplarının, adalet ve etik kurallarını hiçe sayarak, her ne pahasına olursa olsun kendi mesleklerinden olanları savunmasını meslek ahlakına ve adalet düşüncesine aykırı bir davranış olarak görüyorum.

Bunun yanında savunma görevini ifa ederken sindirilmeye çalışılan bir meslekdaşını savunmayı ise bir görev olarak görüyorum. Burada Sayın Kavili haklı mı haksız mı tartışmasına da girmek istemiyorum. Benim görüşüme göre bir avukatın mahkeme heyetine dosya eksik gönderildi demesi ve durumu tenkit etmesi savunmanın en tabii hakkıdır. Böyle bir tenkide tahammül edemiyen bir mahkeme heyetinin, bağımsız, tarafsız ve demokratik yargıya ne ölçüde katkıda bulunduğu üzerinde durulması gereken bir konu bence.

Savunmayı susturmaya çalışan bir mahkeme heyetine karşı Sayın Kavili"ye desteklerini dile getiren ve duruşmaya gideceklerini belirten Avukatlara hukuk ve adalet adına teşekkür etmek gerekir. Eğer avukatlar ve baro savunma görevlerini ciddiye alıyorlarsa savunma görevini hakkıyla yerine getirmek isteyen bir meslekdaşlarını desteklemek zorundadırlar.

Merak ettiğim konu, bir mahkeme heyeti neden tüm dosyaları temyiz merciine göndermez ve kendisine bu türden bir hatırlatma yapıldığında tokmağı hatırlatanın tepesine vurur?

Saygılarımla