Mesajı Okuyun
Old 08-03-2022, 18:16   #1
Mr. Kök

Varsayılan Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Soybağının reddi Çelişkisi

Öncelikle merhabalar sayın meslek büyüklerim ve meslektaşlarım,

İlk adli yardım görevim için sizlere birkaç hususta danışmak istiyorum. Müvekkil 37 yaşında olup zamanın gerektirdiği şartlar sebebiyle Nüfus kaydında amcası üzerine kayıtlı bulunmaktadır. Amcası vefat etmiş olup mirasçıları ile husumet yaşamamak açısından Öz babasının nüfus kütüğüne geçmek istemektedir. Bu çerçevede;

1-Soybağının reddi davası açmak için hak düşürücü süre olan 1 yıllık süre geçmiş bulunmaktadır. Ancak araştırmalarım sonucunda TMK.303/2 maddesi Anayasa Mahkemesinin 27/10/2011 T. ve 2010/71, E.2011/143 K. sayılı kararı ile iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayım bu 1 yıllık sürenin iptali TMK 289 daki süreyi de etkilemekte midir? Soybağının reddi davası açabilir miyim ?

2- Diğer seçenek olan Nüfus kaydının düzeltilmesi düşüncesi şahsım adına daha yakın gelmektedir. Müvekkilin annesi amcanın eşi babası da amcası gözükmektedir. Bu durumda öncelikle Asliye Hukuk Mahkemelerinde nüfus kaydının düzeltilmesi daha sonra da babalık davası açmayı düşünüyorum. Düşüncelerimde ve yazımda bir eksiklik varsa affola kıymetli düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım.