Mesajı Okuyun
Old 27-03-2010, 14:20   #26
Gemici

Havaalanı, havalimanı, spor müsabakalarının yapıldığı yerlerdeki aramalar ve X-RAY cihazlarının bulunduğu kamuya açık yerlerde avukatlara herhangi bir ayrıcalık tanınmaması olağan bir durum bence. Bu gibi yerlerde avukatlara ayrıcalık tanınması ve kontrıl edilmemeleri, diğer birçok meslek mensubunun da aynı ayrıcalığı istemesine yol açar ve aramanın amacına ters düşer.

Adliye binalarına ve mahkemelere girişte bu türden bir uygulama avukatın mesleğini serbestçe ve bağimsız olarak icra edebilmesi prensibine ters düşer.

Aynı türden uygulamalar, mahkemelerde ara sıra görülen şiddet olaylarından sonra, Almanya'daki adliye binalarında da söz konusu.

Ben avukat olarak çalışmıyorum, çalışmadığım için de avukatlık kimliğim yok. Velayet ve çocukla şahsi münasebet kurulması gereken davalara çocuğun haklarını korumak amacı ile kayyım olarak katılıyorum.

Hergün olmuyor ama arada sırada adliye binasına girerken kontrola rast geliyorum. Avukatlar bu durumda kimliklerini göstererek içeri girebiliyor. Kayyım olarak atanmış olduğuma dair belgeyi gösterdiğimde girişteki görevliler seslerini çıkarmadan ve kontrol etmeden geç diyorlar. Üzerimde görevli olduğuma dair herhangi bir belgenin olmadığı bir gün girişteki görevlilerle kısa bir tartışmadan sonra içrei girmekten vaz geçtim ve oradan ayrıldım.

Yargının bir parçası olan avukatın adaletin tecelli ettiği bir mekana girerken üstünün aranması veya herhangi bir kontrolden geçirilmesi savunma makamına olan güvensizlikten kaynaklanmaktadır.

Saygılarımla