Mesajı Okuyun
Old 13-03-2007, 18:27   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,

Olayin acik sekli soyledir:

X Avukat bir saglik sirketi aleyhinde maddi ve manevi tazminat acmistir. Bu sirkette calisan Doktor Y nin tedavisinin dogru olmadigini ispatlamak icin bir Prof.Dr. ayni hastaya tedavi uygulayarak sonuca ulasmistir. X Avukat dava dilekcesinde Prof.Dr. un tedaviye dayali recetelerini ve raporunu ekleyerek soyle bir cumle yazmistir: Bilahare muvekkilim Prof.Dr. .... `a basvurmus, hemen eklemem gerekir ki X Avukat MUVEKKILESININ davasini yurutmektedir. Ben hani olaya sahven bir yazi yanlisligi var diye dusundum ama dosya genelinde surekli olarak Muvekkilem diye yazarken sadece yukaridaki cumlede Muvekkilim yazmistir. Yani sanki disardan olup resmi olmayan ve bilirkisi gibi rapor veren kisi ayni zaman dada X Avukatin Muvekkiliymis gibi bir izlenim edindim.

Bu hususun hukuk ve meslek etigine gore ne kadar bagdasir veya bu husus uzerinde durarak disaridan alinan bir baska doktor raporunun ne kadar itibar edilmesi gerektigini dusunmekteyim!

Tartismanizi saygiyla dilerim.

Sayın umutlaw,

Yine anlattığınız olayda tuhaflıklar bulunmaktadır.

1- İlk sorunuzda davanın bilirkişisi olarak tanıttığınız kişi; son mesajınızda dava dışından bir Prof.Dr. oldu. Bu haliyle yanıtlayacak olursak, dava dışından hukuki görüş de alınabilir, tıbbi görüş de...Hakimin bunlara itibar edip etmemesi, dosyadaki diğer delillere bağlıdır.

2-
Alıntı:
Bilahare muvekkilim Prof.Dr. .... `a basvurmus,

Burada da siz yanlış anlamış olamaz mısınız? Cümlede anlatılmak istenen örneğin; "Müvekkilem A isimli doktora muayane olmuş ancak yeterli olmayınca B isimli doktora da başvurmuş" şeklinde olabilir mi? Bir kere 'müvekkilem' yerine 'müvekkilim' demesi sehven olamaz mı? Cümleyi ve ondan önceki ve sonraki cümleyi yazarsanız belki anlayabiliriz.

Ayrıca haricen alınan raporu veren doktorun; aynı zamanda davada vekillik yapan avukatın müvekkili olması da meslek etiğine aykırı değildir.

Saygılarımla