Mesajı Okuyun
Old 26-01-2003, 01:44   #5
keremim

Olumsuz Kişiler önemlidir.

Sayın Aristo;
Konu çok önemli ancak kısaca açıklamaya çalışacağım.
Yapılan görevlerin şartları ,nerede,nasıl, nekadar üçretle yapıldığı gibi açılardan alırsak bir çok farklı görevleri yapan ( Asgari üçretle yaşamını idame ettirmeye çalışan çok zor şartlarda ve ağır işlerde çalışan, sıcak odada değil soğukta çalışan, günün 8 saat ve fazlasını çalışmak zorunda kalan VS. gibi) vatandaşlarımıza haksızlık yaparız diye düşünüyorum.(Balıkesinden yazan vatandaşımız bakış açısı gibi ) .
Eğer adalette verilen maaşa ve şartlarına göre dağıtılacak diye düşünenler varsa bu ülkemizin geleceği içinde çok üzücü ve düşündürücüdür.
Meslektaşlarımın çoğundan duyduklarım malesef üzücüdür. Cumhuriyetimizin kurulduğu günden bu güne kadar çalışma koşulları ve diğer imkanları açısından objektif olarak bir değerlendirme yaparsak bu gün varılan noktanın çok iyi olduğunu görürüz.Sorun eksikleri ortaya koyup arkasına sığınmak değil eksikleri gidermeye çalışmaktır diye düşünüyorum.
Eğer mahkemelerde ciddi bir dosya yığılması varsa bu işlerin zamanında yapılmamasından kaynaklanmaktadır.Bu konuda istisnalar olabilir ancak genelleştirilemez. yargıç ve C.Savcılarının günlük çalışma saatlerine bakıldığında ve okumaya, araştırmaya vs gibi etik faaliyetlerine bakıldığında bu sorunun cevaplarının ortaya çıkacağına inanıyorum. Aynı zamanda okey, kağıt oyunlarına ve zamanın hoyratça harcandığı zaman dilimleri de incelendiğinde bunun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum.
Ben de 18 yıldır bu işin içindeyim. Aynı şartlara rağmen bir çok kez devirlerimde sıfır dosya devrettim. Hele bu gün için bilgisayarların kullanımının artığı ortamda artık davaların daha kısa sürede bitirilmesi gerekirken malesef konformist yaşam şekillerinden dolayı değişen bir şey olmadığı ortadadır.
Kısaca değişimin ve gelişimin en büyük nedeni insandır yani kişilerdir.Dolayısı ile Yargıç ve C. Savcılarımız isterlerse , çalışırlarsa ve zaman ayırırlarsa mesleğin eski saygınlığının fazlası ve hakedildiği gibi olmaması için bir neden yok diye düşünüyorum.
saygılarımla C.Savcısı