Mesajı Okuyun
Old 24-08-2008, 19:36   #8
Av.muhittinköylüoğlu

gerçekçi olmak gerekirse avukatların bağımsızlığı en azından istanbulda şu an pek aranmadığı gibi bir çok meslektaşımızın böyle bir derdi de yok.
Konfiçyüsün çok anlamlı bulduğum sözü ile izah etmek istiyorum.'AÇLIK İNSANA DÜŞÜNCELERİNİ YEDİRTİR'
Ne yazık ki meslektaşlarımızın önemli bir bölümü açtır.Ve bu da düşüncelerini yemelerine sebep olabilmektedir.
Kamuda çalışan avukatların bağımsız olmadığını hepimiz biliyoruz.esasen kamu avukatlığı diye bir şey olamaz.Kamu avukatı mukayeseli hukukta savcılık makamını ifade eder.Kamuda maaşlı avukat tarzının dünyada örneği olmadığını söyleyebilirim.
Bunun harici,nde istanbuldaki meslektaşlarımızın önemli bir bölümü de maaşlı çalışan (şirketlerde ve avukat yanında ) konumundadır.Bu durumdaki meslkektaşlarımızın da bağımsız olarak mesleklerini ifa ettiklerini söylemek gerçekçi olmayacaktır.
Sorun kişisel çözümlerle halledilebilecek nitelikte değilidir.Ama çözümü vardır.Baroların bu alanlarda verecekleri ciddi mücadelenin önemli olduğu kanaatindeyim.
Ancak baro yöneticilerinin bu tür sorunlara uzak olduğunu düşündüğüm için çözümsüzlüğün hakim olduğunu da söylemek istiyorum.
Artı biz avukatların da mesleki sorunlara fazlaca duyarlı olmadığı kanaatinde olduğumdan çözüme ilişkin hiç bir ümidim de yok.