Mesajı Okuyun
Old 03-12-2006, 16:24   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
TİS'de gerçekten böyle bir hüküm var. Şimdi sorum şu: İş Kanunu 20. maddede belirtilen,"TİS'de hüküm varsa veya taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür" hükmü emredici midir? Yani bu hükme rağmen yasal süre içinde mahkemeye başvurularak karar vermesi istenemez mi? Bir de Anayasa Mahkemesi'nin, İş Kanunu'nun 20. maddesinin özel hakeme dair kısmını iptal ettiğini duydum. Anayasa Mahkemesi sayfasında göremedim. Bu karar hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Sayın Batumlu,

TİS'de hakeme ilişkin hüküm var demişsiniz. Hakem şartının tereddüte yer vermemesi gerekmektedir. Bu şartın devamında hakemin kararından sonra ilgili mahkemeye müracaat edilecektir gibi bir hüküm, hakem şartını geçersiz kılmaktadır.

Yasadaki hüküm amirdir. Benden önceki katılımcılara katılmaktayım. 20 inci maddenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini duymadım. Ancak bende Kazancı Hukuk Otomasyon Programı bulunmaktadır. Bu program yapılan değişiklikleri neredeyse günlük olarak işlemektedir. Maddeye baktım, herhangi bir değişiklik yok.

Diğer hususlarda da Sayın Doğanel'e katılıyorum.

Saygılarımla