Mesajı Okuyun
Old 15-12-2011, 21:15   #42
üye31284

Alıntı:
Yazan simurganka
Saygıdeğer Meslektaşlarım,
Nispeten mesleğe yeni başlamış meslektaşınız olarak sizzlerin derun bilgilerinizden yararlanmak en tabii hakkım diye düşünüyorum
Öncelikli sorum şu:Avukatlar, herhangi bir alanda uzmanlaşmalı mıdır? Uzmanlaşmak iyi midir? Uzmanlaşmak tabiri caizse kocaman konakta iken, kendini küçük bir odaya kapatmak mıdır?
Ayrıca Avukat denen yüce şahsiyet her şeyi bilen midir?
Mesela geçen gün bir müvekkilimizin yönlendirdiği bir şahıs geldi ve şirketiyle ilgili bir husus sordu. Şirketler hukuku benim ve büromuzun çok fazla çalışma alanına girmediği için genel hukuk mantığıyla cevap vermeye çalıştım. Burada "arkadaş benim uzmanlık konum değil, biz ticari dava almıyoruz yahut bir bakmak lazım" gibi kelimelerle geçiştirmek mi gerekirdi?
İcra desen ekmek gibi ihtiyaç, iş davası desen su gibi kutsal, hele savcılıklara yapılan çek şikayetleri... E tabi bir iki boşanma olmazsa olmaz, büronuz caddeyi görüyorsa birkaç da kazadan kaynaklanan maddi-manevi tazminat... E tuz niyetine barodan atandığınız ağır cezalık davalar da olmaza olmaz. Velhasıl saymakla bitmez bu dava çeşitleri
uzmanlaşmak belki kısa zamanda para kazandırmaz, alanda ehil olunca sağlam paralar gelebilir belki ama diğer şekilde de büroda sürekli para döngüsü oluyor.
Maddi açıdan bakınca belki uzmanlaşmak biraz riskli ama neyle uğraştığın belli. Diğer durumda her çeşit dava var. Hepsine ayrı beyan kafalar kazan gibi, sürekli davalar, akşamları rüyalarda bile belki.
Uzmanlaşmak mesleği monotonlaştırabilir belki. Diğer durumda her çeşit dava var.
Sonuç olarak uzmanlaşmak-uzmanlaşmamak daha doğrusu klasik avukatlık yapmak tercihleri arasında kalmış bulunmaktayım. Sizlerin görüşü nedir?
Saygılarımla...

Cevapların hepsini okuyamadım, belki benim yazacağımı yazan olmuştur ama yine de yazayım...

Bu, tercihten ziyade şartlar ve zaman meselesi... Hatta öyleki şartlar izin vermezse uzmanlaşmak istediğiniz alanda uzmanlaşmaya fırsat bile bulamayabilirsiniz.