Mesajı Okuyun
Old 28-03-2021, 01:35   #1
lawyeryunus

Varsayılan Avukata görevinden dolayı hakaret ve tehdit

Sayın meslektaşlarım öncelikle hepinize kolay gelsin benim sorum meslektaşlarımızın sürekli olarak maruz kaldığı avukata yönelik mesleki faaliyetinden dolayı işlenen tehdit ve hakaret suçları hakkında. Bundan bir kaç ay önce adli yardımda görev aldığım ve davacı vekilliğini üstlendiğim boşanma davasında davalı erkek tarafından şahsıma yönelik olarak sms yoluyla önce davadan çekilmem için birtakım tehditler ve daha sonra hakaretlerde bulunmuştur. Ancak benim asıl merak ettiğim husus tehdit suçu ile ilgili olan kısmında. İki hafta önce sanık hakkında kamu görevlisine hakaret ve basit tehditten iddianame düzenlenerek dava açıldı ve şu an basit yargılama usulüne göre davam sürmektedir. Benim merak ettiğim husus şu durumda tehdit suçunun avukata karşı işlenmesi durumunda nitelikli hal olarak atfedileceği şartlar var mıdır varsa nelerdir? Nitekim 106/2 de kamu görevlisi şeklinde bir nitelikli hal bulunmamakla birlikte avukatlık kanunu 57. ne şekilde uygulanacaktır ayrıca bilindiği üzere sağlıkta şiddet yasasında 2020 yılında yapılan düzenlemeye göre sağlık çalışanlarına karşı işlenen tehdit suçlarında ceza artırımı öngörülürken bizde de buna benzer bir düzenleme var mıdır veya yargı mensuplarına karşı görevi yaptırmamak için direnme suçuna vücut verecek şartlar oluşmuş mudur oluşmasa bile bu hallerde uygulama ne şekilde işlemektedir örneğin ceza tayininde alt sınırdan uzaklaşma yoluna gidilecek midir cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim