Mesajı Okuyun
Old 07-07-2014, 12:54   #74
Bahadır Turan DURMAZ

Sevgili Meslektaşım,

Kıymet takdirinin tapudaki paydaşlara tebliği gibi bir zorunluluk yok. Bunun olması gerektiğini söyleyen icra müdürü veya yardımcısı cahilliğinden ve/veya işgüzarlığından bunun tebliği gerektiğini düşünebilir. Zira, İİK 128/2.maddesi açıkça kimlere tebliğ edileceğini düzenlemiştir;

"Kıymet takdirine ilişkin rapor borçluya, haciz koydurmuş alacaklılara ve diğer ipotekli alacaklılara tebligatın yapıldığı icra dosyasındaki, ayrıca bildirilmiş bulunması hali müstesna olmak üzere, tapudaki mevcut adresleri esas alınmak sureti ile tebliğ edilir. (Mülga cümle: 17/07/2003 - 4949 S.K./103. md.)"

Görüldüğü üzere madde metni kıymet takdiri tebliğ edilecek ilgilileri tahdidi olarak saymıştır. Nitekim kıymet takdiri tebliğ edilen paydaşın kıymet takdirine itiraz hakkı bulunmamaktadır. Özetle kıymet takdirini tebliğ etmek yerine, tebliğ gerektiğine ilişkin icra müdürlüğü kararını şikayete götürmeniz halinde daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Ek olarak belirtmek gerekirse velevki kıymet takdirinin paydaşlara tebliği zorunlu olsun, bu durumda bile paydaşın kimlik bilgileri tapuda yok ise tapudaki mevcut adresine gönderilen tebligat yeterlidir. Başka bir ifade ile tapudaki adrese gönderilen tebligat bila tebliğ iade olsa bile paydaşın mernis adresini tüm araştırmalara rağmen tespit edemiyorsanız, bila tebliğ üzerine yeniden yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Bu sonuç ise satış ilanının paydaşa tebliği kuralının kıyasen uygulanması ile ortaya çıkar.

Çok yakın zamanda bende kıymet takdirinin paydaşa tebliğ gerektiğini düşünen bir icra dairesi ile karşılaştım. Ancak ben tebliğ ettirmedim, dairenin kararını şikayete götürdüm sonucunu bekliyorum.Kararı alınca paylaşabilirim