Mesajı Okuyun
Old 03-02-2006, 01:29   #24
Gemici

Sayın Merhaba,
İsterseniz olayı baştan alıp inceliyelim. Baştan derken Sayın İbrahimbey'in anlattığı olaydan itibaren.
1. Cinsel Tacizden dolayı cezalandırılan bir avukat,
2. Kendisine büyük bir ihtimalle cinsel tacizde bulunulan bir kadın,
3. Mahkemenin kadının söylediklerine dayanarak verdiği bir karar ve o mahkemenin kararını onaylayan yargıtay kararı.

Bu üç noktayı kısaca açmak istiyorum:
1. İster avukat isterse başka meslekten birisi, mesleğinin ne olduğu önemli değil, kim olursa olsun, suçu işlediği tespit edilirse cezalandırılmalıdır.
2. Cinsel tacize büyük ölçüde kadınlar ve en başta çalışan kadınlar maruz kalıyor. Konu senelerdir avrupa ülkelerinin gündeminde ve aktüelliğini koruyor. Özellikle maiyetinde ve kendisine bağlı olarak çalışan kadınlara cinsel tacizde bulunan erkeklerin sayısının yüksek olduğunu bildiriyor konu ile uğraşanlar. Olaylar çoğu zaman ortaya bile çıkmıyor, tacize uğrayan kadınlar değişik sebeplerden dolayı şikayette bulunmadıkları için. Şikayette bulunanlara iyi gözle bakılmıyor çünkü. Bütün bu anlattıklarıma rağmen ve tüm toplumsal dışlamalara aldırmadan insanlığını korumak için şikayette bulunan kadınları cesaretlerinden dolayı tebrik etmek gerekir. Ancak ve ancak böylelerinin sayesinde gizli cinsel tacizin önüne varılabilinir.

3. Tüm anlattıklarıma rağmen mahkemenin gerekçesini hukuk anlayışımla bağdaştıramıyorum. Mahkemeye gelip 'ben cinsel tacize uğradım, failde karşınızdaki adam, cezalandırın' ifadesinii herhangi başka bir araştırmaya gerek görmeden, sırf "Yakınıcının başkasını zarara uğratmak isterken, kendisini zarara uğratması insanın doğasına aykırıdır" düşüncesi ile doğru bulan bir mahkeme hukuka olan güvenin pekişmesine değil, sarsılmasına yol açar. Çünkü ortada bir delilin veya delillerin değerlendirilmesi değil, hakimlerin belirli bir olaya bakış açıları söz konusu. Ve bu bakış açısınının doğru olmadığını veya olamıyacağını gösteren birçok örnek var.

Gazteler yazmıştı, aklımda kaldığı kadarı ile Münihteki bir Türk kızı polise giderek birisinin kendisine tecavüz ettiğini bildirmişti. Polisin araştırmaları kızın arkadaşından hamile kaldığını ve bunu ailesinden gizlemek istediğini ortaya çıkarmıştı. Bu olay ortaya çıkmasın diye de tecavüz olayını uydurmuştu kız.

Saygılarımla