Mesajı Okuyun
Old 01-02-2006, 19:14   #23
Merhaba

Sayın Dikici,

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Bu çerçevede konunuya bakış ve yaklaşımınızın Hukuk Felsefesi temelindeki mantığını anlayabildiğimi düşünüyorum.

Ancak yine anlayabildiğim, bu temeldeki mantığın, yaşamın her alanında karşılaşılabilecek haksızlık ve mağduriyetleri içerebilecek ve adaleti sağlayabilecek bir çerçeve çizemediği gerçeğidir.

Elbette olması gereken, kişiye isnat edilen suçun kanıtlanabilir ve maddi delillere dayandırılabilir olmasıdır. Genel anlamda başka bir hareket noktası düşünülemeyeceği de açıktır.

Ancak söz konusu ve benzeri bir çok olayda bu hareket noktası, hareketi olanaksızlaştırmakta ve hukukun elini kolunu bağlamaktadır.

Bu noktada eli kolu bağlı kalmak ise, maddi kanıtlarına ulaşılamamış suçlarda, suçu işleyenin, yaptığının yanına kar kalması gibi bir sonuç getirir.

Böyle bir sonuç, hukuka ve adalete olan güveni çok ciddi biçimde sarsacak ve mağdur olmuş kişileri, kişisel hak arama eylemlerine zorlayabilecek bir durum olacaktır.

İşte bu noktada, yazınızın son cümlesinde de belirttiğiniz gibi, olayın bütünü, mahkemeler tarafından her boyutuyla değerlendirildikten sonra, takdir hakkı Hakimde olmak gerekir.

Bu olayda da böyle bir sonuç gerçekleşmiştir ve bu sonucu hukuksuzluk olarak değerlendirmek ve eleştirmek kanımca doğru değildir.

Farklı bir bakış açısıyla eleştirilebilir olsa bile, bu eleştiri beraberinde, mutlaka daha doğru olacağı genel kabul görecek farklı bir alternatif getirmek gerekir.

Örnek olayda mahkemenin verdiği karar, kanımca benzer olayların tümü için emsal teşkil etmeyecek ve her olay kendi özel koşulları içinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır. Yine kanımca bu, bu durumlarda işlevsiz kalmış bir hukuk sergilemekten çok daha iyi bir sonuçtur.

Evet, böyle durumlarda hakimlerin takdir haklarına güvenmek ve saygı duymak sanırım en doğru seçim olsa gerek.

(Hukukçular ve konuyla ilgili olan akademisyenlerin, benzer durumlarda batı toplumlarındaki uygulamaları incelemiş olabileceklerini düşünüyorum. Öyle sanıyorum ki, psikiyatri uygulamaları ve çözümlemelerindeki son gelişmeler, taciz mağdurlarının ruhsal ve psikolojik analiz ve çözümlemelerini, kesin kanıt olabilecek netlikte ortaya koyacak raporlar hazırlamaya olanak sağlayabilir.)

Saygılar.

Merhaba.