Mesajı Okuyun
Old 31-01-2006, 22:40   #18
Saim Dikici

Alıntı:
Tartışılan konuya dönersek:

Taciz çok kez tanık yanında gerçekleştirilen bir eylem değildir.Bu nedenle ispatta bir çok güçlükle karşılaşılmaktadır.Bu durumda şikayetçinin uğramış olduğu saldırının varlığı ve uğranılan zarar,yaşanan travmanın bir uzman raporu ile tespit edilmesi söz konusu tartışmaları ortadan kaldıracaktır.

Kadınlara ve çocuklara yöneltilen taciz iddialarının tanık olmadığı gerekçesi ile yaptırımsız kalmaması dileği ile...

Sayın hykayar,

Önceki bölümlerde kararı eleştirirken arz ettiğim ifadelerimden sakın ola ki, tacizi ve tacizciyi savunduğum ya da eleştirmediğim anlamı çıkarılmasın!

Taciz, cinsel istismar ve daha ilerisinde tecavüz fiillerini her kim gerçekleştiriyorsa, (kadın veya erkek!) bunlara en ağır cezaların verilmesini, hatta mevcut ceza yasamızdaki ceza hükümlerinin daha da artırılmasını ve bu kişilerin koşullu salıverme imkanından dahi mahrum bırakılmasını düşünen bir kişiyim.

Benim yazımı dikkatli okursanız eğer "elaman" alırken çok çok dikkat etmek gerekir demişim. Elemanı alanın kadın ya da erkek, veyahut elamanın kadın ya da erkek olduğuna ilişkin bir açıklamam olmasa da doğal olarak kararda kadın elaman geçtiği için siz elamanı kadın olarak değerlendirdiniz.

Eleştirim o olayda kadının ifadesine değer verilmesine değildi!

Tam aksine, davada tanık ya da başkaca bir delil olmadan, karine sayılamayacak bir olgunun karine sayılıp, ceza yargılamasının ileride içinden çıkılamaz hale bürünmesine neden olunmasıdır.

Düşünsenize; iyi niyetli olmayan kadınların hatta erkeklerin, erkeklere (bunun patron olması şart değil!) aynı isnatta bulunması halinde işin içinden nasıl çıkılacaktır?

Flört, nişanlılık yahut duygusal her hangi bir birlikteliğin sonuç vermemesi halinde, karşı tarafın (Ki genelde bunun kadın olması hayatın akışına uygun kabul edilir ülkemizde) bana zorla sahip oldu, isteğim dışında taciz etti, tecavüz etti gibi isnatlar olduğunda hakim nasıl hareket edecektir?

Ben bu olguyu karine sayan anlayışa karşıyım.

Yoksa o olayda sanık suçsuzdur ya da suçludur demiyorum. gerçekten de doğru olabilir iddia. Ama yargılamanın da sağlam delillerle yapılması gereği açıktır.

Umarım yine yanlış anlaşılmam... (Ya da yorgun halinize denk gelirim)

Saygılar hykayar,