Mesajı Okuyun
Old 30-07-2007, 20:59   #2
calikusu_kamuran

Ağaçları bir araya toplarız, orman isteriz çünkü. Tek ağaç gölseginden ise orman gölgesini yeğleriz. Yağmur getirir, erezyonu önler. Vakıflar bile kurdurur bu amaç bize. Çünkü bütünleşmek yani fertler arası bağ betonlamak sanki bu canlı doğası için daha gerçekçi, korumalı gibi. Kolunuzu bedeninizden ayırmaya çalışınız ki kamu çıkar önünüze yani tüm bedeninizin hakkı vardır o kol üzerinde. Ama Size hiç kimse kopacak şekilde yaralanmış kolunuzu niye hastahaneye gidip yerine geri taktırıyorsunuz demez. Çünkü esasta, bu bütünü koruyucu eylemi kamu/tüm beden zaten istiyor ve biliniz ki aslında tüm beden aslında kendine ait görevi Size yüklemiş gibidir, iyi bakarsanız. Yok Siz yapmazsanız o görevi Sizin yerinize tüm beden/kamu yapar veya yaptırır o işi bize. Haa nedir, iyilikle yapın şu işi der, güzellikle kendim istediğim için benimsediğim için yapıyorum deyin der. Siz sanırsınız ki kendi menfaatlerime hizmet ediyor yalnızca bu eylem. Yok orası hikaye işte. Tüm bütüne hizmette o iyi eyleminiz.

Şimdi gelelim Sizin esas irdelemek istediğinize. Karşı çıktığınız boşanma değil, boşanmanın tarafları yıpratarak meydana gelmesidir öyle değil mi? O kısımdaki olayların binlerce sebebi var inanın, orası beni aşar. Ama gördüğüm kadarıyla, öc alma-ekonomik menfaatler-ihanetler vs vs vs. Yani evliliğin temelden sarsılması değil, kişiliklerin temelden sarsılması olarak bakabilirsiniz. Bu anlamda dava dışı sağlansa bile boşanma, aynı sonuçlar doğacaktır, çünkü sosyal itibarı lekeleme tehditlerini yalnızca mahkemelerde görmüyoruz, her yerde vardır. Mahkemede olunması, bu sonuçların sebebi değildir, mekandan bağımsızdır bu sonuçlar yani mekanla şartlı bir mevzu yoktur ortada. Tesadüfen mahkemenin kullanılması vardır, çünkü sosyal itibarı zedelemek için iyi bir imkan olarak görülebilir kötü niyetli olanca.

Yani evliliğin temelden sarsılması değil, kişiliklerin temelden sarsılması olarak bakabilirsiniz.

Saygılarımla