Mesajı Okuyun
Old 28-06-2020, 15:49   #1
pars63

Varsayılan işçinin miktar içermeyen ibranamesi

Tüm meslektaşlarıma iyi günler dilerim.Tereddütte kaldığım bir hususta görüşlerinize ihtiyacım var.Şöyle ki;
müvekkil işçi, iş akdi devam ederken işveren tarafından EL YAZISI İLE İBRANAME YAZDIRILIYOR.İbranamede aynen;
..... tarihinden beri çalışmakta olduğum iş yerinizden ..... tarihinde istifa ederek ayrıldım.Çalıştığım sürelere ilişkin olarak her hangi bir ücret alacağım,fazla mesai alacağım yoktur.Yıllık iznimi kullandım v.s şeklinde devam ediyor.İş yerinizden iş bu kalemlere ilişkin alacağım yoktur,dava ve talep haklarımdan feragat ediyorum.
şeklinde ibraname yazdırılıyor.İbraname 1,5 ay sonraki tarih attırılarak yazdırılmış, ibranamede tarih var,ancak yukarıda noktalı olarak bıraktığımız yerler boş bırakılmış.İşçinin sigorta çıkışı yapılmış göstermelik olarak 2 ay sonra tekrar sigorta girişi yapılmış ancak bu tarihlerde işçi çalışmaya devam etmiş.Banka kanalıyla da her hangi bir ödeme yok.
Yargıtay kararlarına baktım, kesin ve net bir içtihat yok bu konuda.
ibranamede miktarın yer almaması net bir şekilde geçersizlik sonucu doğurmuyor.
sizce bu ibraname geçerli mi?
İşçinin gerçekte işten hiç çıkmamış olması, 2 ay sonra yeniden işe girişinin yapılmış olması bize ne gibi avantajlar sağlar ?
Açacağım davada bana önerileriniz nelerdir acaba ?
teşekkür ederim.