Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 21:14   #3
Yücel Kocabaş

Mülga 1587 sayılı Nüfus K. 46 mad.sinde "Yaş düzeltme davası ancak bir defa açılabilir." şeklinde düzenleme yapmış iken, 29.04.2006 tarihinde yürürlüğe giren Nüfus Hizmetleri Kanunu 36/b maddesi ile "Aynı konuya ilişkin olarak nüfus kaydının düzeltilmesi davası ancak bir kere açılabilir " hükmünü getirmiştir.

Böylece yeni kanun ad ve soyadı düzeltilmesi de dahil olmak üzere tüm nüfus kaydı düzeltilmesi davalarının bir kez açılabileceğini benimsemiştir.

Kanun değişikliğinden sonraki durum hakkında ben şahsen Yargıtay kararına rastlayamadım.

Kişisel görüş olarak, Nüfus Hiz. K.nun 36/b maddesinde öngörülen ad ve soyadı düzeltilmesi talebi ile TMK.nun 27.maddesinde öngörülen ad ve soyadının değiştirilmesi taleplerinin birbirinden ayrılması gerektiğini düşünüyorum.

Nüfusa yanlış yazılan , gerçeği ifade etmeyen ad ve soyadı aslına uygun olarak bir kez düzeltilebilir. Fakat bana göre haklı nedenlerin ortaya çıkması halinde TMK. 27 maddesi gereği bir kezden fazla değiştirilebilir.

TMK.27 maddesi haklı sebeblere dayanılarak adın değiştirilebileceğinden söz etmektedir. Haklı sebeblerin yaşam süresince bir kez ortaya çıktığının söylenmesi yaşam kurallarına aykırı düşer. Bugün için normal görülen bir ad, ileride toplumsal gelişmeler veya kişinin şahsındaki değişimler sonucu gülünç,küçük düşürücü, alay konusu olabilecek nitelik kazanabilir. Değişiklik hakkını bir kez ile sınırlamanın bir gerekçesi ortaya konulamaz.Hakim sadece haklı nedenleri araştıracaktır. Bence değişiklik sayısı hakkın kötüye kullanılması anlamı taşımadıkca önemli olmamalıdır.

Sonuç olarak, haklı nedenlerin varlığı halinde ad ve soyadının birden fazla kez değiştirilmesi imkanının bulunduğu, fakat yanlış yazılan kaydın düzeltilmesinin bir kez yapılabileceği kanısındayım.

Saygılarımla.