Mesajı Okuyun
Old 21-07-2009, 21:15   #490
Gemici

Lagos levrekgiller türünden bir balık. Bu türe ait 99 balık çeşidi biliniyor. Yazılanlara bakılırsa lagos Akdeniz’in en lezzetli balığı imiş. Internete yazan bazı kişilere gore kilosu 20 lira imiş, diğerlerine göre 40 lira. Lagos türleri Latincede Epinephelus olarak tanınıyor.

Lagos balığı konusunda yazmamın sebebi bu balğı tanıtmak değil, basınımızn balıkçılara ve avcılara özenmesinin bir örneğini vermek sadece; Bilindiği gibi balıkçılar ve avcılar abarmaları ile meşhurdur. Balıkesirin Edremit ilçesinde yakalanan lagos balığı ile haberleri okuyunca, basınımızın abartma konusunda balıkçılardan ve avcılardan geri gelmadığını düşündüm.
Hürriyet’in haberi: 1 metre 40 santim boyunda 59 kilo ağırlığında.
Edremittv.com: 1 metre 50 santim boyunda 79 kilo ağırlığında
Boyda fazla abartma yok ama 20 kiloluk fazla ağırlıkta tam bir balıkçı abartması var.
İş bunula bitmiyor tabii ki: Hürriyetin haberi şöyle devam ediyor…Halil Tatar’ın ağına dev bir lagos balığı takıldı…kısa bir aöıklamadan sonra şu altbaşlık atılmış:
İşte oltaya takılan dev lagos balığı.

Balık neye takılmış? Oltaya mı yoksa ağa mı?

Basınla balıkçılar ve avcılar arasında nasıl bir fark var peki?
Cevap: Balıkçılar ve avcılar basın kadar acemi atıcı değildir!

Saygılarımla

Balığın ne ile tutulduğunu yazmayı unuttum:
Parakete ile tutulmuş .
Parakete (paragat, barigat), suyun içinde asılı veya dibe uzanmış, serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş, bir beden üzerinde çok sayıda kösteğe bağlı iğne taşıyan balık avcılığı aracıdır.
"http://tr.wikipedia.org/wiki/Parakete_(olta)" adresinden alındı.