Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 13:19   #28
M P

Sn. Mustafa Gönülal ,
Alıntı:
Öldürülen kişinin-faile ceza verilse de- hakkının hukuk tarafından korunmadığı veya fiziksel olarak artık dünyada bulunmadığı için hukuki yaptırımın bir anlamının bulunmadığı konusuna takılı kaldığınızı görüyorum. Hayatta kalan ve uzuv kaybına uğrayan-protez takılsa da aslının yerini tutması imkansız, ben kullanıyorum çünkü-bir kadının hakları hukuk tarafından tam olarak korunabilir mi ? faile verilecek maddi-manevi cezalar kaybedilen uzvu yerine getirebilecek mi ? eğer sorun hayatta olup olmamamaksa uzvu eksilen kadının hakları tam olarak korunabilir, uzvun eksikliği tamamen giderilebilir.Sizin çıkarımınızdan bu sonuca gidiliyor. Öldü iseniz haklarınız zaten korunama, hayatta iseniz hukuk sizi tamamen korur zararlarınızı giderir.
Her hangi bir suç sonucunda uzuv kaybına uğrayan insanın failine verilecek olan ceza elbetteki bu zararları karşılamaz , Ancak ben daha bir başkasının yaşam hakkını ihlal eden bir kişiye verilecek olan cezanın bir anlam ifade etmeyeceğini değerli meslektaşlarıma anlatamadım kaldıki hayatta kalan mağdurların zararlarının tazminlerinin bir anlam ifade etmeyeceğini anlatabileyim.Dediğinize sonuna kadar katılıyorum , ve üzülerek ifade ediyorumki önceki suça verilecek ceza çok ağır olupta sonraki muhtemel işlenecek cezayı engelleyebilecek yaptırıma sahip olmadıktan sonra verilecek cezalar timsah gözyaşından başka bir anlam ifade etmez.ilk suça verilecek ceza çok ağır bir yaptırıma sahip olup sonraki suçu önleyici nitelikte olsa dahi tam olarak adalet sağlanmış olmaz çünki sonraki suçları engellesek dahi ilk mağduru gözden çıkarıyoruz.Sonuç olarak diyebilirizki adalet bir hayal ceza hukuku yaptırımları ise timsah gözyaşlarından ibaret...
Saygılarımla