Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 23:10   #24
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Benim üzerinde durmak istediğim hususta hukukça korunan kadın haklarını herkezin bildiğidir ve zaten bu haklar hukukça korunmaktadır

Sn.Doğu Akdenizli

Hukukça tanınmış hakların herkesçe bilindiği varsayımı çok fazla iyimser bir düşünce.Yaşam hakkı varsa diğer haklar vardır düşüncenizi de hatırlatıyor.

Örneğin 14 yaşında berdel usulü evliliğe zorlanan kız çocukları aslında haklarının farkında ve bu haklarını kullanmıyorlar mı sizce?

Haklarını kullanmadıkları için de hukuk müdahale etmemeli mi?

1998 yılında Ailenin Korunmasına Dair kanun çıktığında uygulama çok nadirdi.Söyledikleriniz doğru sayılırsa kadınlar haklarını uzunca süre kullanmadılar.

Kısacası bu söyleyişinize katılmıyorum.

Alıntı:
burada esas tartışılması gereken hukukça korunmayan kadın haklarına ne gibi destek sağlanabileceğidir

Yasakoyucu bazı suçları şikayete bağlı tutmamıştır.Aslında eylem suçtur fakat suçun soruşturulması ve kovuşturulmasında mağdurun şikayeti soruşturmanın başlanabilmesi için önşart gibidir.

Bu durum bazı eylemlerin aralarında aile bağı bulunan kişiler arasında soruşturulmasına fiili ve hukuki bir engel oluşurmaktadır ve doğrusu aile içinde suçun işlenmesinen sürekliliğine yol açabilmektedir.

Aile üyelerini soruşturulmaktan kaçıran bu durum şüphelinin ;evin ekmeğini kazanan ve ekonomik denetimi elde tutan kişi olması halinde mağdurları da fiilen şikayet etmekten vazgeçirmektedir.

Örneğin nitelikli cinsel saldırı aile dışında birine yöneltildiğinde şikayet koşulu aranmadan soruşturulurken ,eşe yöneltildiğinde şikayete tabi kılınmıştır.

Bu ve benzeri aile üyelerini koruyan düzenlemeler"aile üyelerinden gelen saldırılardan "mağdurları korumamaktadır.

Bir adım daha gidersek,TCK değişikliğine kadar eşe karşı işlenen cinsel saldırı suçu,suç olarak bile kabul edilmiyor ve Yargıtayca "sadece kötü muamele" olarak tanımlanıyordu.

Hakların anlamlarının zamana göre değişmesi ve gelişmesi ;zamanla yasaların haklara olan duruşunu da değiştirmiştir.

Sizin de haklar ,kadın haklarıve yasalar konusundaki duruşunuzun ve görüşünüzün değişmesi dileğimle....