Mesajı Okuyun
Old 28-08-2007, 23:49   #13
Gemici

Sayın Dogu Akdenizli,

Hukuk kavramlarla çalışan bir bilim dalıdır. Hukuk biliminin kullandığı kavramlar hukuk tarihinin ve hukuk uygulamasının süzgecinden geçmiş kavramlardır. Hukuki kavramlarını yorumunu günlük konuşmadaki dille veya başka bir bilimin kavramları ve terimleri ile yorumlamak veya açıklamak yanlış sonuçlara götürür. Yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için bir hukuk sitesine yazılan mesajların, özellikle hukukla ilgili olan mesajların içerdikleri kavramların doğru ve yerinde kullanılmaları gerekir.

‘Kadın Haklarına Bilimsel Yaklaşım,,,’ başlığı ve mesajın içindeki bazı kavramlar benim görüşüme göre belirttiğim kıstaslara uymuyor, özellikle bazı hakları bilimsel bir yaklaşımla incelemeye çalışan bir mesaja.

1. Başlığı okuyunca hukuk bilimine dayalı bir yaklaşım söz konusu diye düşünmüştüm. Gerçekte geometriye ve matematiğe dayalı bir yaklaşım söz konusu. Hukuk biliminin bir uğraşı alanı olan hak ve haklar kavramlarının matematikle ve bir formüle dayalı olarak açıklanması şimdiye kadar rastlamadığım bir olay. Teorinizi destekliyen, kendi makalenizin dışında bir kaynak varsa bidirirseniz memnun olurum.
2. Başlığı ‘Kadın Haklarına Matematiksel Yaklaşım’ olarak seçseydiniz, içeriğe daha uygun düşerdi. Koyduğunuz başlıkla hukuku bilim olarak kabul etmediğiniz sonucuna mı varalım?
3. ‘Hukuki Haklar’ doğumla yani yaşam ile başlar demek, hakların doğuşlarını ve hak ehliyetini hiçe saymak demektir bence. Örneğin seçme ve seçilme hakkı doğumla mı başlar? Çocukların ve vesayet altına alınmış bazı kimselerin bazı hakları kısıtlıdır. Bunu nasıl değerlendierceğiz? Hak süjesi olarak hükmi şahısları nasıl değerlendierceğiz.
4. Kadınların ve daha başka grupların, örneğin yabancıların hakları kısıtlıdır. Haklar doğumla başlar tesbitine ters düşen bir durum. Kavramsal rakam olarak buraya hangi değeri koyacağız?

5. Hak süjeliğini 0 dan başlatıp +1, +2... –1, -2 ...sonsuzluğa giden bir doğru çizebilirsiniz o sizin bileceğiniz bir konu, ama artıları ve eksileri positiv ve negatif diye adlandırdığınız andan itibaren kavram kargaşasına yol açarsınız, çünkü positiv ve negatif haklar hukukta çoktan beri var olan ve Sayın Işıl Yılmaz’ın da belirttiği gibi başka anlamda kullanılan kavramlardır.

6. Matematiksel formüller her yerde geçerli olan formüllerdir. Buna karşılık değişik hukuk sistemlerinin kişilere tanıdığı sübjektif haklar ve hak ehliyeti her yerde aynı değildir. Sizin örneğinizi alıp, haklar yaşam ile başlar dersek, değişik hukuk sistemlerinin bu konuda değişik uygulamaları durumunu nasıl değerlendireceğiz.
7. ‘Hukuki Haklar’ : Ben böyle bir kavram tanımıyorum, bildiğim kadarı ile hukukta tanımıyor. Çünkü: Hak Hukuken korunan menfaattır. Kısacası tüm haklar kaynağını hukuktan alır. ‘Hukuki olmayan bir hak veya haklar’ yoktur bu tarife göre.

Saygılarımla