Mesajı Okuyun
Old 27-08-2007, 12:35   #6
M P

Selamlar Sayın ISIL YILMAZ ,
Alıntı:

Bu tezi matematiksel bir dille ifade edecek olursak hukuk yaşama müdahale edemez çünki hak sujeliği doğumla başlar

Benim bugüne kadar öğrendikleri ise şöyle diyor : “ hukuk, yaşamın hemen her alanına müdahale edebilir.” Ya da “ hukuk yaşamın çok büyük bi bölümüne kurallar koyarak müdahale etmiş ve yaptırımlarla da bu müdahalesini kuvvetlendirmiştir.”
Sizin önermenizde doğum = yaşam gibi bir anlayış yankı buluyor. Oysa doğum, bir “an”dır ve bu an’a bağlanan sonuç, sizin tabirinizi kullanayım, hak sujeliğinin başlamasıdır. Yaşam ise, bu an ile başlayan bir “süreç”tir ve hukukun müdahaleleriyle doludur ( adınız Robinson ise ve bir kitap kahramanıysanız değişir, tabii. )

Şimdi, önermenizdeki temel nokta yaşam = 0 olarak görünüyor. Bunu doğum = 0 olarak düzeltebilir miyiz? Sizin diğer önermelerinize göre bu daha mantıklı zira, hakları + ile gösteriyorsanız, hak sujesi olmak için gerekli başlangıcın 0 varsayılması daha anlamlı.

Peki Sayın Isıl Yılmaz Söylermisiniz öldürülen birisi açısından yaptırımın bi önemi olup olmadığını , öldüren açısından olsada.Burada anlatmaya çalıştığımız yaşamla doğumun iki ayrı şey olmadığıdır çünki yaşamın bir hak sujeliği değil eylem biçimi olduğudur.Bu eylem biçimiki bizim elimizde olmayan hayatlara bağladığımız haklar ne kadar bizim olabilirki.Yani sakat olarak dünyaya gelmiş sizin ifadenizle doğmuş benim ifademle yaşamış bir insana aylık sakatlık maaşı bağlayan hukuk diğer toplum tarafından ezilmesine , hor görülmesine veya gözleri olmayan bir amanın sokak ortasında tecavüze uğramasına kısacası yaşam hakkına halef olabilirmi , buna bir yaptırım bağlayabilirmi.Fakir olarak doğmuş birisinin veya kör olarak dünyaya gelmiş birisine hukuk nası müdahale edebilirki o kişi tecavüze uğramadıktan sonra.işte bu yaşamla doğumun aynı şeyler olduğundan kastımız budur.Bu yüzden yaşamı ''0'' yani zıttı olmayan olarak gösterdik.Ölen bi kişi açısından yaptırımın bi manası olmadığı için.(Tabi eğer sizde cuma değilseniz )
Alıntı:
Negatif hakları matematiksel olarak eksi ( - ) ile göstermeniz ise oldukça yararsız göründü bana. Çünkü, bilinen en kaba ve en geniş tabiriyle negatif haklar , bir toplumda herkesin sahip olduğu yaşama, mülk edinme, özgürlük gibi haklardır. Pozitif haklar ise, daha ziyade sosyo-ekonomik ve kültürel haklar olarak bilinir.

Bu hakları düz bir çizgi üzerine oturtup ( - ) / ( + ) olarak sınıflandırmak ve biribirlerinin tersi gibi anlamaya çalışmak bana bir hayli tuhaf geldi. İçindeki mantığı ise yazdıklarınızdan anlayamadım.
Zaten basit bi +,- denklemini anlayamayacağınızı düşündüğümden size bu hakların tam olarak matematik ifadesi ile trigonometrik birim çembere denk geldiğini anlatmaya çalışmanında bir yararı yoktu.Sizin buradan anlayacağınız hakların ''0'' dan sonra başlayacağıdır.
Alıntı:
0’ı savunursam nerede olacağım? Hep 0’ da galiba. Doğduğum günkü kadar temiz, doğduğum günkü kadar suje
0'ı savunursanız şuankinden daha kötü bi durumda olmazsınız çünki ''0''dan kastettiğimiz sizin yaşam hakkınızın başlangıcıdır.
Saygılarımla ,