Mesajı Okuyun
Old 22-12-2006, 09:18   #3
Av.Ayhan KARAMAN

Sayın simali;

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu konuyu benim için bu kadar önemli kılan olayı size biraz daha açmakta fayda görüyorum.Bu olayı önüme getiren müvekkile mevcut iş kanunu karşışında gerekli cevabı verdim vermesine ama bu sorun içten içe beni düşündürmeye başladı ve sonuçta sizlerle paylaşma gereği hissetim.
Olay:İşçimiz; 13 Yıl boyunca bir fiil işçi olarak asgari ücretle çalıştırılmış. 5 yıl öncede evlenmiş. Bu senede çoçuk sahibi olmuş. Çocuğuna bakmak zorunda olduğu için ayrılmayı düşünmekte.Bunun sebebinide cocuğuna bakıcı tutsa aldığı asgari ücretin tamamını bakıcıya verecek.Kocasıda aynı doğrutuda çalışmasını istemiyor.

Şimdi bu doğrultuda verdiğiniz cevabı irdelersek.Evet evlilik birliğinde eşin düşüncesi önemli,zira eşin çalışması evlilik birliğini etkileyeceğinden kocanın düşüncesi ve mali durumun önemli olduğunu kabulu gerekir.Doğumda evlilik gibi önceden öngörülebilen bir olay, yani kişi işe girdiğinde ileride evli değil iken evlenebilir,çoçuk yapabilir. Sonuçta eşin fikrini bu kadar önemli gören kanun koyucu, önce eşin çalışmasına muvafakat eden kocanın, daha sonra çoçuk olması nedeni ile müsade etmemesi halinide kabul etmesi gerektiğini düşünmekteyim.Saygılarımla.