Mesajı Okuyun
Old 11-02-2011, 11:54   #1
ABUKAT

Varsayılan Çek ceza kararının tüm neticeleri ile ortadan kalkması

Merhaba, borçlu şirket yetkilisi aleyhinde çek ceza şikayetinde bulunduk. Mahkeme mahkumiyet kararı verdi, karar kesinleşti. Bu arada müvekkil icra dosyasındaki alacağından zorunlu olarak feragat etmek zorunda kaldı. Borçllu tutuklandıktan sonra borçlu vekili çek aslını mahkemeye ibraz etmiş; Mahkeme de feragati ödeme sayarak 3167 sayılı yasanın 16/c/4 maddesi uyarınca tüm neticeleri ile birlikte ortadan kaldırılmasına karar vermiş.

Kanun maddesine baktım: Hüküm kesinleştikten sonra çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde yirmi tazminatın ve çekinibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi halinde bütün cezaî sonuçları ile birlikte hüküm ortadan kalkar. denmiş. Yani Mahkeme %20 tazminat ödenmesini şart koşması gerekirken bu kısmı es geçmiş gibi geldi bana. Benim merak ettiğim konu şu, ilk kararda katılan lehine vekalet ücretine hükmetmişken şikayetten vazgeçme olmaksızın bu şekilde karar verilmesi doğru mudur? Ben vekalet ücretimi borçludan nasıl alabilirim