Mesajı Okuyun
Old 17-07-2014, 10:08   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
Bir buçuk yıl önce bir özel hastanede ameliyat oldum. Uzun süren ameliyat esnasında tarafıma epeyce kan da verildi. Geçen hafta bir başka rahatsızlığım için aynı hastaneye gittiğimde başvurduğum doktor bilgisayarından hasta geçmişime bakıp Hepatit B hastası olduğumu söyledi. Ameliyat öncesinde ve sonrasında hatta bir buçuk yıldır gittiğim 5-6 kontrolde tarafıma bu konuda hiç bir bilgi verilmedi. Konuyu şikayet etmek istediğim başhekim siz kendinize bildirilmediğini iddia ediyorsunuz ama size bildirilmiştir dedi. Kendisine bu hastalığın sağlık müdürlüklerine bildiriminin zorunlu olduğunu, ameliyat sonrasında böyle bir bildirim yapılıp yapılmadığını sordum. O tarihte orada çalışmadığını, ilçe sağlık müdürlüğü ile görüştüğünü ve bildirim yapılmış olduğunu söyledi. Bir buçuk yıl boyunca hastalık taşıdığımdan habersizdim ve belki ev halkına da bulaştırdım. Daha önce böyle bir hastalığım yoktu. Ne yapmam gerekir?
Saygılarımla.

Sayın Konuk, Hepatit B hastalığı yalnızca aktif dönemde bulaşır. Size verilen kanlara tekrar tekrar tetkikler yapılmadan nakil yapılmaz. Ayrıca hepatit B bildirimi zorunlu bir hastalık değildir. Aktif dönemde değilse de bir zararı yoktur. Hepatit B nin pozitif olmasının birçok nedeni olabilir, aşılama, geçirilmiş olması vs.

Bütün bunlara detaylı tetkikler gerekir. Ancak size nakledilen kan ürünlerinin üzerinde Hepatit B ile ilgili tarama yapılıp yapılmadığı mutlaka bildirilir.

Geçmiş olsun.