Mesajı Okuyun
Old 26-08-2012, 18:46   #1
üye30519

Varsayılan Bir Hukuk Fakültesinin Kalitesini Neler Belirler?

Merhabalar,

Sizce bir hukuk fakültesinin kalitesini ne belirler? Bir fakülteyi hangi veriler "iyi" yapar. "Kaliteli" hukuk fakültesi nasil olabilir?

Hepimiz yaziyoruz, su hocalardan ders aliyoruz, su prof."tan ders aldik. Hocalarimiz soyle iyi boyle güzel. Diger yandan, özel üniversiteler iyi hukuk egitimi verebiliyor mu tartismalari.

Hukuk fakültelerinde devam zorunlulugu yok. Genelde kontenjanlar 150-200 kisi. 1000 bile var gerci ama gruplara bölündügünde 150 - 200'ü buluyor yine. Böyle bir ortamda verilen egitim ne kadar kaliteli olabilir? Ister özel ister devlet üniversitesi.

Fakültenizde ana derslerde, düz anlatim disinda bir teknikle ders anlatiliyor mu? Proje, ödev veriliyor mu? Ögrenci arastirmaya itiliyor mu?

Benim kendi fakültemde yasadigim durum maalesef sundan ibaret:

Düz anlatim ile hoca dersini anlatir. Sorunuz var mi denir, devam edilir. Vize öncesi pratik cözülür. Vize sinavi yapilir. Ayni durum final icin de gecerlidir. Yani basariniz hocanin anlattiklarini dönem boyunca beyninize yerlestirebilme kapasitenize esittir.

-Burada yaptigim bir genellemedir tabi ki.Istisnalar vardir. Ancak fakültemiz profili böyledir-

Merak ediyorum bu durumda sadece benim fakültemde mi var acaba? Sizlerde nasil ders anlatiliyor, basari degerlendiriliyor? Fakülte ve ders disi etkinlik baglantisi nasil?

Sizce böyle bir durumda fakülte kalitesi kiyaslamasindan bahsetmek mantikli midir?