Mesajı Okuyun
Old 29-02-2004, 09:01   #4
Cumok

Sevgili Ayfer;
Önce "Aptal sonra Arızalı Erkekler", anlaşılan yazarlarımız etraflarına bakmaya başladılar ufaktan.
Zira, günümüze değin yazılan hemen tüm kitaplar hep kadınlar üzerine olurdu. Nihayet görülmüş ki, yaşam sadece kadınlardan ibaret değil.

Kitapları henüz okumadım, yakın bir zamanda da okuyabileceğimi sanmıyorum ama, iki yayın hakkında yazılan özetleri okuyunca, her iki yazarın da haklı tarafları olduğunu düşündüm.
Ama Zafer Kılıç'ın bazı tespitlerinde haksız hatta hatalı olduğunu söylemek zorundayım.
Öyle ki; sıralamış olduğu tespitlerde sanırım sadece ülkemiz erkeğini ele almış. Bunu dünya erkekleri ile genellersek bir çoğunun doğru olmadığını görürüz.

Askerlik yapan ülke kadınları var,
Hesabı "Alman usülü ödemeler" var,
Başlık parasının bazı ülkelerde kadın tarafından ödenmesi var,
Nafakanın bile bazı durumlarda kadın tarafından da ödendiği, vd.
Ama "aptal ya da arızalı" dersek bu kısmen bile olsa doğru.
Bunların neler olduğunu bilmek için de bu kitapları okumak gerekmiyor.

Ülkemizde: Biz erkekler, ataerkil bir toplumun eseri olduğumuz için, bazı konularda kadınlarımız kadar ince düşünemiyoruz. Zira; zaten üstün olduğumuz doğduğumuz andan itibaren beyinlerimize yerleştiriliyor. Tüm yaşam boyu, kadınların sadece bize hizmet etmesi gereken varlıklar olarak düşünüyor ve öyle de görüyoruz.

Konuşmalarımıza; "sen ne anlarsın, senin aklın ermez" diyerek başlıyoruz. Kadınlarımıza "bir arkadaş gözüyle bakamıyoruz". Eşiyle "önce arkadaş" olamayan çiftlerin mutlu olmaları ne yazık ki mümkün de olamıyor. Evin direği erkek diyerek işin içinden çıkılmış, tek direk üstüne kurulmuş bir ev olamaz.

Her iki yazarın da bu konuya eğilmesi çok yerinde bir davranış. En azından eteğimizde ki taşları ortaya dökmenin zamanı geldi sanırım. Oturup karşılıklı konuşmalı tartışmalıyız artık.
Kadın ya da erkek, tek başlarına birer "HİÇ"tirler. Yanyana geldiklerinde bir "BÜTÜN" oluştururlar. Biz erkekler bunun farkına vardığımızda ne kadar "aptal" ya da "arızalı" olduğumuzu çok daha açık bir şekilde göreceğiz diye düşünüyorum.

Yanılıyor muyum acaba?