Mesajı Okuyun
Old 13-06-2008, 11:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan unknownwriter
müvekkilim iş mahkemesinde karar celsesine 1 hafta kala muhtemelen karşı tarafla anlaşıp gidip kendisi feragat etmiştir. Ayrıca azilname koyulmuştur dosyaya . Elinde böyle bir durumda yapılmış feragatin hayatın olağan koşullarına göre sulh niteliğinde olduğuna ilişkin karar veya yargıtay kararı olan arkadaşımız varsa çok makbule geçecek. Saygılarımla.

Neye yarayacak çok merak ettim.

Feragat, hiç bir anlamda Sulh olamaz. Ne hayatın olağan akışı buna izin verir ne de hukuk kuralları.

Bilindiği üzere Feragat, hakkın dönülemez biçimde sarfı anlamına gelir. Karşı tarafın rızası bile aranmaz.Yani tek taraflı ve yenilik doğurucu bir hukuki beyandır. Bu bağlamda diğer tarafla anlaşarak, uzlaşarak davayı bitirmek manasında değerlendirilemez kanaatindeyim.

Sulh ise yine malumunuz, İki taraflı bir sözleşmedir. Her iki tarafın, dava konusu olan ihtilafla ilgili olarak uzlaştığını gösterir.

Böyle bir karar olduğunu bilmiyorum esasen olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Ancak,

Asilin, avukatın rızasını almadan davadan feragat etmesi avukatlık sözleşmesinin ihlali anlamına gelir. Çünkü işte bu durum hayatın olağan akışına terstir.