Mesajı Okuyun
Old 14-07-2010, 19:54   #55
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Mesajınıza komik, saçma ya da gereksiz kirlilik gibi bir anlam yüklemedim ben de zaten Sn Hades(1). Yalnızca sorduğunuz için yanıtladım. Ve Tıp Fakültesi yerine tercih olarak neyi seçeceğimi söyledim.

Ama söylemeden duramayacağım, lütfen kusura bakmayın, sevdiğimiz bir mesleği yapıyor olmak, Hukuku da sevmeyeceğimiz anlamına gelmez(2).

Bir örnek: Sn Hades mesleğinizi seviyorsunuz, neden hakimlik, savcılık ya da akademik kariyer düşünmediniz(3)? gibi...

Yoksa kendimle de işimle de barışık bir insanım, sadece söylenenleri haksız çıkarmak adına açıköğretime hukuk fakültesine kaydolarak uzun bir maratona zaten girmem(4).

Kimse endişelenmesin.

Ha! Madem girmeyeceksin neden girmeyi düşünenleri destekliyorsun diye sorabilirsiniz(5), bu da kişilerin seçimlerinin hayatını etkileyeceğini, eğitiminde herkesin hangi alanda alacağına bir diğer kişinin karışamayacağı yönünden düşüncemden kaynaklanmaktadır(6).

İyi bir atasözü vardır Anadolu da; Ölüye rahmet gelsin de nereden gelirse gelsin!... diye(7).

Katılıyorum, insanlar işlerinde etkili güzel, doğru, verimli ve olması gerektiği gibi çalışsında kim nereden mezun olursa olsun. Müvekkiller avukatlarını mezun oldukları okullara üniversitelere göre seçmez, seçmemeli de(8)...

Saygılarımla.
(1) Ben de böyle yaptınız demedim zaten...
(2) Sevin tabii; insanların "hukuk sevgisiyle alakalı" bir yorumum yok; olamaz da...
(3-4) Mesleğimi sevdiğim için belirttiğiniz meslekler de dahil olmak üzere kendi alanımda veya farklı bir alanda başkaca hiçbir mesleği yapmayı düşünmedim; düşünmem. Lakin başka bir meslek seçecek olsam; bu mesleğin eğitimini, ilgili bölümün bulunduğu en iyi üniversiteye girerek gerçekleştiririm
(5-6) Böyle bir soru sormam; isteyen istediği hususu destekleyebilir. Bence de herkes, istediği alanda eğitim alabilir; yani isteyen hukuk fakültesinde okuyabilir. Ama belirttiğim sebeplerle açıköğretim hukuk fakültesi açılamaz, açılmamalıdır.
(7) Güzel laf; rahmet okuma niteliği olan herkes ölüye rahmet okuyabilir; bence bir mahzuru yok
(8) Bu aşamada müvekkillerin seçimi beni hiç ilgilendirmiyor; ben, mesleğimin kalitesizleştirilmesine karşıyım.

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Maddi sorununu aşmış, sadece bu işten öğrenmenin keyfini alabilmek için, açıköğretim hukuk bölümü mezunu biri size gelse, ''etkin'', ''zeki'',''çalışkan'', ''idealist'', ''farklı'', ''azimli'', ''sadece öğrenmeye endeksli'', ''kurallı'', ''dengeli'', ''sizden maddi beklentisi de olmayan'', '' Sn Aladağ, ben açıköğretim hukuk bölümü mezunuyum, avukatlığı meslek olarak istiyorum, sizden de bu konuda yardımınızı istiyorum, stajyeriniz olabilir miyim? '' dese.

Sizin de aklınıza yatsa, cevabınız ne olurdu merak ediyorum?
Açıköğretim Hukuktan mezun olduktan sonra mı bu nitelikleri kazanmış bu arkadaş Düşündüm de bu nitelikleri haiz olan biri Açıköğretim Hukukta okurken bayağı zorlanmıştır mazallah

Saygılar...