Mesajı Okuyun
Old 09-07-2011, 10:54   #9
Gemici

Bir doktor veya bir hastahane kendisine gelipte, 'başım ağrıyor, beni muayene edip bu konuda bana bir rapor verirmisin', diyen bir kişiyi muayene etmekten çekinebilir mi?

Konu hakkındaki mevzuattan haberim yok, ama mantıken bir doktorun veya hastahanenin kendisine muayeneye gelen bir kişiyi geri çeviremiyeceğini düşünüyorum.

İş cinselliğe gelince durum biraz değişiyor, Türkiye'deki uygulamadan takip edebildiğim kadarı ile.

Bir okul müdürü veya bir yurt müdürü kız çocuklarını halen bakire mi değil mi diye muayene ettirebilir, doktorlarımız istenilen muayeneyi kuzu kuzu yapar. İsteyenler basın arşivlerinden örneklerini çıkarabilir. Aynı kızlar veya başka kadınlar gelip 'ben bakire olduğuma dair bir rapor istiyorum' dediklerinde durum değişir. Hastahanelerimiz bu durumda 'ı, ıh olmaz ve olamaz' diyormuş, yazılanlardan çıkardığımız kadarı ile. Ve ekliyorlarmış 'bu türden bir raporu, ancak savcı veya mahkeme istediğinde veririm'

Var mı peki hastahaneye gelipte 'bakire olup olmadığıma dair bir rapor istiyorum, beni muayene et ve bu konuda bir rapor ver' diyen bir kadının bu isteğini geri çevirme konusunda hukuki veya mesleki bir yasak?
Bildiğim kadarı ile hayır. Neden geri çevirir peki hastahanelerimiz bu türden bir isteği?

Toplumumuzun ve bu toplumun bir parçası olan hastahenelerimizin 'kadına ve kadının bekaretine biçtikleri, kadınının şahsiyetini ve kişilk haklarını hiçe sayan' düşünce yapısı mı dersiniz?

Not: Muayeneden kaçınan hastahaneye karşı dava açıp dava sonunda vereceği karardan yargımızın bu konudaki düşüncelerini öğrenmeye ne dersiniz?

Saygılarımla