Mesajı Okuyun
Old 21-07-2007, 21:23   #4
hakay

Alıntı:
Yazan g_bedirkurum
sayın hakay;
böyle bir çelişki ortaya çıktığında söz konusu temsil sorununu gidermek için bağımsız adaylara da mı baraj koymak gerekir peki? ya da mevcut seçim barajını ortadan kaldırmak mı?ben de bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.Saygılar

sayin arkadasim,konuyu dikkate aldigin icin oncelikle tesekkur ederim.benim deginmek istedigim nokta oncelikle secim sisteminin bu sekilde amacindan saptirildigi noktasindadir.ayrica anayasamizin muhtelif hukumlerine aykiriligidir.bagimsiz adaylarada baraj sistemi uygulamak ne denli yararli ve zarali olur dusunmek gerekir.ancak kanaatimce baraj koymak cozum yaratabilir.soyleki tek bir bolgeden secilipsiyasi partinin almis oludugu oy oranina gore meclise giren vekil,dogal olarak milletin tamamini temsil eden vekilkonumuna gelmekteyken,bagimsiz aday icin bunu soylemek kat'i derecede yanlis olur.ornek olarak istanbul'dan bagimsiz aday olarak secime giren vekil adayi sadece istanbul bolgesinden oy almakta ve burdaki halk tarafindan secilmektedir.bu sekilde secilen adayin tummilleti temsil etme durumunun soz konusu olmasi anaysamizin 80.maddesinin koydugu esasla ne kadar bagdasir dusunulmelidir..konuyu birazda somut durumlardan ornek vererek aciklamak ve bagimsiz adayligin halka yonelik faydalarininda ne oldugunu gormekte fayda var.ozellikle bagimsiz adayin meclise girdikten sonra ulke yonetiminde soz sahibi olan siyasi partiyi ne denli etkilyecegi ve secim bolgesi ile ulkenin tamami icin ne denli faydali olacagi asikardir.boyle gereksiz bir durumun ortadan kaldirilmasi anayasamizin daha islevsel hale gelmesi acisindan son derece onem tasimaktadir.ayrica sunuda belirtmek isterimki bu konunun secme ve secilme hakkina engel teskil edip etmeyecegi konusundaki yorumlarinizida bekliyorum..