Mesajı Okuyun
Old 30-09-2009, 13:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bir ek de ben yapmak istiyorum.

Babanızın şizofren sorunu olup olmadığı ,kendisine vasi tayini gerekip gerekmediği ,iyileşip iyileşemeyeceği,bu durumun birlikte yaşamayı çekilmez hale getirip getirmediği konularının mahkemece tartışılması gerekmektedir.

Eğer akıl hastalığı sebebine dayalı boşanma talep edilecek ise babanızın uzun süedir akıl sağlığının yerinde olmadığı ve tedavisinin de mümkün olmadığının kanıtlanması gerekir.

Dava ve taraf ehliyeti kamu düzeni ile ilgili olup mahkemelerce re'sen ( doğrudan ) gözönünde tutulur. Bu durumda mahkemece yapılacak iş öncelikle davalının vesayet altına alınmasının gerekip gerekmediği konusunda görevli Sulh Hukuk Mahkemesine yazı yazmak, bu hususu bir ön mesele olarak kabul etmek ve sonucuna kadar yargılamayı bekletmeden ibarettir.

Davanın bundan sonraki aşamasında Sulh Hukuk Mahkemesince vasi tayinine ilişkin olarak olumlu ya da olumsuz verilen kararın kesinleşmesi beklenmelidir.Bu karara göre yargılama sonuçlandırılıacaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi tıbbi bilgilerin bir uzman aracılığı ile incelenmesi,bu değerlendirmenin sonucuna göre akıl hastalığına bağlı boşanma mı,yoksa evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine bağlı boşanma mı talep etmenin en doğru olacağına ilişkin karar verilmesi gerekir.

Tüm bu aşamalarda bir avukatın yardımından yararlanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.