Mesajı Okuyun
Old 10-11-2014, 14:17   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Yasemin Bozkurt
Öncelikle tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Müvekkil Limited Şirket bir fabrika binasında kiracı olarak faaliyet göstermektedir. 2014 yılı içinde ödenmeyen 2 aylık kira bedelinin tahsili için müvekkil şirket aleyhinde icra takibi başlatılmıştır. Müvekkil şirket yetkilisi ödeme emrini tebliğ alır almaz kira bedelini alacaklı asilin banka hesabına ödemiştir. Ancak alacaklı tarafça yapılan tahsilat icra dosyasına bildirilmemiş, Sulh Hukuk Mahkemesinde temerrüt nedeni ile tahliye davası açılmıştır. Açılan dava dosyasında ödemeye ilişkin dekontları mahkemeye sunarak davanın reddini talep ettik. Ancak mahkemece davanın kabulüne karar verildi. Gerekçeli karar tarafımıza henüz tebliğ edildi. Gerekçeli kararda mahkemece "tarafların serbest iradesi ile imzaladığı kira sözleşmesinin özel şartlar bölümünde aynı dönem içerisinde kira bedelinin iki ay arka arkaya ödenmemesi halinde, ödenmeyen aydan itibaren kontrat süresinin sonuna kadar olan kira bedelleri muacceliyet kesbeder ve bu hal kiracı tarafından gayrimenkulün tahliyesi sebebi olarak peşinen kabul edilir" hükmüne dayanılarak temerrüt nedeni ile tahliyeye karar verilmiştir denmektedir. Müvekkil şirket olduğu için TBK nın 346. maddesine dayanamıyorum. Kira sözleşmesinde yer alan muacceliyet şartının örneğine rastlamıştım. Fakat bu şekilde muacceliyet şartı ile beraber kiracının tahliyeyi peşinen kabul edeceğine dair şartın geçerliliği ile ilgili bir bilgim yok, aradım Yargıtay kararı da bulamadım. Bu şart geçerli midir ? Konu ile ilgili Yargıtay kararı var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim? Bu hususta yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

"Muacceliyet şartı" geçerlidir. Daha sonra yazılmış ifadenin bir önemi bulunmamaktadır. Sözleşmeye göre iki ay ard arda kira aylığı ödenmezse, dönem sonuna kadar olan kira muaccel yani ödenmemiş olmaktadır. Mahkeme kararı doğrudur. Temyiz edip, süre kazanmaktan başka yapacağınız bir şey bulunmamaktadır.