Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 12:44   #17
Av. Can DOĞANEL

Yargıtay HGK 2001/4-595E. 2001/643K. 26.09.2001 tarihli kararından..

'İkinci ilişki ise sözleşme ilişkisi olup, bunun üzerinde de durmakta yarar vardır. Kişinin yaşam ve sağlığı onun kişisel değerlerini oluşturur. Kişilik hakkının koruduğu bu değerlere el atılması ancak tıbbi tedavi amacıyla ve doktorla hasta arasında oluşturulan bir sözleşmeyle yani izinle mümkündür. Bir hastaya tedavi amacıyla yapılan el atma ve yardım bir özel hukuk ilişkisi olan vekalet sözleşmesinin varlığını gerektirir. Tıbbi yardımın yapıldığı yer, doktorun görev ve sıfatı sonucu değiştirmeyeceği gibi doktor nerede ve ne sıfatla olursa olsun tıbbi el atma ve yardım yapma yetkisini kamu kurallarından değil hasta ile yaptığı özel hukuk sözleşmesinden alır.'

Her hukuki işlemi vekalet kapsamına sokmak mümkün değildir. Yukarıdaki karar metnini irdelersek, güven gerektiren bir ilişkinin varlığı - Kişinin yaşamı ve sağlığı gibi kişisel değerleri üzerinde işlem yapılması gibi unsurlar arandığını görüyoruz. Bununla ilgili bir İBK vardı gibi hatırlıyorum ama şu an için bulamadım. Sinemada film izlemekle vekalet akdi arasında buradaki unsurlar bakımından bir benzerlik kurmak söz konusu olmadığı gibi GSM hizmeti ile bir benzerliği de bulunmamaktadır.