Mesajı Okuyun
Old 25-08-2006, 22:40   #22
Av.Ayşe

Varsayılan Hayır

Cezanın amacının ne olduğu yüzyıllardır tartışılmaktadır.Günümüz ceza hukuku'na göre ceza 3 amaçla verilmektedir;
1)Suçlunun bu olaydan ders alması
2)Toplumda adalet duygusunun sağlanması
3)Cezanın caydırıcı nitelik sağlaması

Ölüm cezasını(bana göre devlet eliyle kasten adam öldürme) bu 3 amaç çervesinde değerlendirirsek;
1)suçlu devlet tarafından öldürüldüğü için suçlunun ders alması imkan dahilinde değildir.
2)Ölüm cezası geri dönülemez bir cezadır.İdamından sonra adli hata yapıldığı ve aslında suçsuz olduğu anlaşılan mahkum sayısı hiç de azımsanacak sayıda değildir.Bu gibi durumlarda toplumun adalet duygusu sarsılmaktadır.Demek ki ölüm cezası toplumda adalet duygusunu sağlamamaktadır.Ayrıca ölüm cezası uygulanırsa devlet "ölüm ve öldürmenin" bir çözüm olabileceğini topluma göstererek, özellikle kan davasına karşı olarak izlediği hukuksal karşı çıkışını "zimni" olarak ortadan kaldırmış olacaktır.
3) Cezanın caydırıcılığı konusunda söylenenlerin yanlış olduğu ise sayısız araştırmayla kanıtlanmıştır.Ölüm cezalarının infazında bulunanlar sonradan öülm cezasını gerektiren suçları işlemişlerdir.
Görüldüğü üzere ölüm cezası hiçbir şekilde amacına ulaşmamaktadır.
Ayrıca şu husular da gözardı edilmemelidir:
-Ölüm cezasının uygulanmasında ayrımcılık çok etkili olmaktadır.Ölüm cezasının uygulandığı Abd'de bunun sayısız örneğini görmek
mümkündür.Araştırma sonuçları göstermektedir ki birçok eyalette ölüm cezası
büyük oranda yoksullara ve belli bir etnik kökenden olanlara uygulanmaktadır.
-Ölüm cezası sık sık siyasal muhalefeti bastırmak için de kullanılmaktadır.Uluslarası af örgütünün yaptığı araştırmalar göstermektedir ki
idam cezalarının 2000'den fazlası siyasal nitelikli davalarda verilmiştir.Ülkemizde de bunun birçok örneğini yaşadık.1960,1972,1980 darbelerinde gerçekleştirilen idamlar siyasal etkinin göstergesidir.Bu dönemde ölüm cezasına çarptırılan bir çok kişi aslında idam cezasını gerektiren suçların hiçbiri işlememiş olmasına rağmen idam edilmiştir.Bu idamların ülkemize birşey kazandırmadığı ve toplumda adalet duygusunun incinmesine yol açtığı açıktır.
Tüm bu nedenlerle ölüm cezasını onaylamıyorum.Her şeyin üzerinde olan yaşama hakkına en ağır müdahale olduğunu düşünüyorum.İnsan onuruyla bağdaşır nitelikte olmadığını düşünüyorum.Ülkemizde bu cezanın kaldırılması çok önemli bir adımdır.Elbette infaz sistemimizin kat etmesi gereken çok yol var.Yapılması gereken sürekli şartla salıverme,genel ve özel af yasaları çıkarılmaması,infaz sisteminin işler hale getirilmesidir.Çok daha caydırıcı bir ceza olan müebbet hapis cezasının uygulanabilirliğini sağlamak gerekir.Saygılarımla.

" İnsanın yanılmazlığını görebildiğim güne kadar idam cezasının kaldırılmasını isteyeceğim." La Fayatte