Mesajı Okuyun
Old 26-07-2010, 13:30   #135
Gülümse

Varsayılan Son Hava Bükücü... Yani Avatar...

Sonunda amine hayranların büyük bir merakla beklediği Son Hava Bükücü vizyona girdi.

Son Hava Bükücü aslında Avatar manga ve animesinin sinema versiyonu. Gerçek ismi Avatar olmasına ramen James Cameron'ın Avatar isimli bir film çekmesi yüzünden ismi değişti Son Hava Bükücü olarak vizyona hazırlandı.

Tabi James Cameron'un Avatar filmi farklı bir açıdan bu filmi etkiledi. Hava Bükücü filminin yönetmeni Night Shyamalan, James Cameron'un Avatar'ı üç boyutlu çektiğini öğrenince, Son Hava Bükücünün yarım olan çekimlerine üç boyutlu olarak devam etti. O yüzden Son Hava Bükücü filminin yarısı normal diğer yarısı ise üç boyutlu...

Tüm bunlar teknik bilgiler, gelelim filmin konusuna. Avatar anime ve mangasını yakından izleyenler tüm karakterleri ve onların özelliklerini yakından bildikleri için biraz hayal kırıklığına uğradılar. Manga ile Animedeki karakterlerin fizik yapıları ve duygusal yapıları filmde bozulmuş ve değiştirilmiş. İlk defa izleyenler hikayenin mantığını anlamaya çalışırken, anime ve manga sayesinde hikaye mantığını kavramış olanlar karakterlerin uyumsuzluğuna takıldılar...

Devam filmi olabilecek bu filmin gerçekten hoş kayde değer aksiyon sahneleri var. Üç boyutlu gözlüklerin renk kaybına neden olduğu bu filmde zevkli saatler geçirileceğinizi tahmin ediyorum. Zira küçük azınlık da olsan filme birden fazla gidenler, anime ve mangasına hayran olup hayal kırıklığına uğrayanlar ya da "fena değilmiş canım" diyenler de var...

Ben anime ve mangasını seyretmediğim için filmden hoşlandım. Hatta Avatar olan küçük delikanlının zarif dövmelerine de bayıldım... Fakat mangasını yakından izleyen animesini seyretmiş olan kızım, filmi berbat bir uyarlama olduğunu düşündü... Yanımızda oturan delikanlılar habire kendi aralarında gülüşürken, arkamızda oturan biri gözleri yaşararak filmi seyretti.

Eee ne demişler, renkler ve zevkler tartışılmaz...