Mesajı Okuyun
Old 14-01-2013, 16:32   #11
özfn_34

Alıntı:
Yazan Cigdem_96
arkadaşlar teşekkür ediyorum cevaplarınız için bende aynı şekilde düşünüyorum yani anlaşmalı boşanma davasından feragat af sayılamaz.ancak buna dair bir yargıtay kararı arıyorum elinde olan varsa lütfen göndersin.

Yargıtayın sizin davanızda vermiş olduğu karara paralel ve feragatten önceki olayların boşanma davasına konu edilemeyeceğine dair bir karar ekliyorum:

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi
Tarih : 27/4/2001
Esas : 2003/3491
Karar : 2003/7994
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle *743 Sayılı Türk Kanunu Medenisinin 134/3 maddesinin aradığı şartlar gerçekleşmmiş bulunmasına göre, aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2-Karşılık davacı (koca) 12.9.2000'de hastalığı sırasında eşinin kendisine bakmadığını ileri sürerek boşanma davası açmış, 16.11.2000'de ise davasından feragat etmiştir. Feragat tarihinden beş ay geçtikten sonra bu dava açılmıştır. Feragat tarihinden önce gerçekleşen olaylar artık boşanmaya esas alınamaz. 16.11.2000'den sonra boşanmayı gerektiren, kadından kaynaklanan maddi bir hadisenin varlığı da isbat edilmemiştir. Gerçekleşen bu durum karşısında kocanın davasının da reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, kararın bozma kapsamı dışında kalan yönlerinin ise ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, oyçokluğuyla karar verildi.
MUHALEFET ŞERHİ
Davacı kadın 27.4.2001; davalı-karşı davacı koca ise 5.6.2001 tarihinde evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı iddiasıyla boşanma davası açmışlardır.
Mahkemece kadının davası reddedilmiş, kocanın karşı davası kabul edilerek boşanmaya karar verilmiştir.
Hüküm kadın tarafından her iki dava yönünden temyiz edilmiştir.
Davalı-karşı davacı koca tarafından 12.9.2000 tarihinde açılan 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2000/701 esasında kayıtlı şiddetli geçimsizliğe dayanan boşanma davası, kocanın 9.11.2000 tarihinde (ilk oturum) davadan feragat nedeniyle reddedilmiştir.
Davacı kadın tarafından 26.1.2001 tarihinde açılan 2001/69 esas sayılı tedbir nafakası davası ise temyize konu boşanma davasıyla birleştirilmiştir.
Toplanan delillerin bir bütün olarak değerlendirilmesinden; davalı kocanın bir müddet sonra bende geleceğim diyerek davacı karısını Temmuz/2000 tarihinde M. ilçesindeki anne ve babasının yanına gönderdiği ve bir daha da arayıp sormadığı; 2,5 ay sonra ise 2000/701 esasında kayıtlı boşanma davası açtığı ilk oturumda davadan feragatı nedeniyle reddedildiği; davalı kocanın uzun süredir birlik görevlerini yerine getirmediği ve karısını arayıp sormadığı gibi infak ve iaşesiyle de ilgilenmediği, davacı karısına karşı ilgisiz ve umursamaz bir tutum sergilediği anlaşılmaktadır. Bu şartlar altında davacı kadın dava açmakta haklıdır. Kadının davasının kabulü ile boşanmaya karar verilmesi gerekir. Bu nedenle Sayın çoğunluğun anlaşmalı boşanma şartları da gerçekleşmediğinden kadının davasının reddinin doğru olduğu yönündeki 1. bentte yazılı onama görüşüne iştirak edilmemiştir.