Mesajı Okuyun
Old 16-02-2009, 19:19   #9
duyurucu1

Mutsuz 3-Cumhuriyet Başsavcılığındaki macera

3-CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAKİ MACERA

Duyurucu1 adliyeye geldi.Baro odasına kendini attı.Burnundan soluyordu.Kızgındı. Aşağılanmıştı.Bir kahve söyledi kendine.Aklından binbir türlü düşünce gelip geçiyordu.Kahvesini bitirdi.Sonra sakin bir şekilde kalktı baronun bilgisayarlarının bulunduğu odaya gitti.Duyurucu1 bir konuda karar verdiği zaman hep böyle sakin olurdu.Kararsız olduğzu zaman,ne yapacağını bilemediği zamanlarda da heyacanlı olur ve telaş yapardı.Oysa Duyurucu1 kahvesini içerken uzun uzun muhakeme yapmış ve kararını vermişti.”Bunlardan niye korkuyorum ben”diye sormuştu kendi kendine.”Ben haklıyım”diye de ilave etmişti.”Eee .Eğer haklıysam niye tırstın?Niye geri çekildin Duyurucu1?”diye düşündü ve baronun bilgisayar odasına geçti.Orada sıra sıra bilgisayarlar duruyordu.Q klavye olan birini seçti.Başladı yazmaya.”Cumhuriyet Başsavcılığına..”diye başladı ve aşağıdaki dilekçeyi yazdı:
**
Cumhuriyet Başsavcılığı’na
------------
Bu gün 03.02.2009 Salı günü saat:13.00’da ------- Cezaevinde bulunan müvekkilim ile görüşmek için,cezaevine gittim.

Önce kapıda görevliler müvekkilimle ,cezaevinde açık görüş olduğu için görüşemeyeceğimi istersem saat 16.00’dan sonra görüşebileceğimi ifade ettiler.Benim ısrarlı tutumum ve Cezaevi Müdürü ile görüşme talep etmem üzerine beni cezaevi Müdürü olduğu belirtilen ve bahçede oturan bir şahsa götürdüler.Bu şahısta ,açık görüş olduğunu,güvenlik nedeniyle avukatla müvekkilini görüştüremeyeceğini ve personel yetersizliği nedeniyle ve iç yönetmelik gereği bu uygulamayı yaptıklarını beyan etti.

Netice olarak ben müvekkilim ile görüşemedim.

Bana göre;Cezaevinin personelinin az olması idari bir sorundur.İdari bir sorun avukatın müvekkili ile görüşmesi kısıtlanarak çözümlenemez.Üstelik savunma hakkı kutsaldır.Anayasa ve bizimde taraf olduğumuz insan haklarına ilişkin sözleşmeler ve mevzuatımız tarafından güvence altına alınmıştır.Bu güvence yönetmeliklerle yada başka bir sebeple etkisiz hale getirilemez.

Hal böyle iken Cezaevi yönetiminin beni müvekkilim ile görüştürmemesi suçtur.Suç personel yetersizliği ile meşruiyet kazanmaz.

NETİCE VE TALEPerhal benim cezaevinde bulunan müvekkilim ile görüşmemin sağlanmasını arz ve talep ederim.

03.02.2009
Avukat Duyurucu1

Bilgi için:
1)------ Baro Başkanlığına
2)-------- Barosu Avukat Hakları Komisyon Başkanlığına
3)Adalet Bakanlığına
4)Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekili olarak görev yapan avukat kökenli -------- ilinin ve diğer illerin Milletvekillerine
**
Duyurucu1 dilekçenin altını imzaladı.Sekizinci katta bulunan Cumhuriyet Başsavcısının ofisinin yolunu tuttu.

Ofiste girişte iki tane özel sekreter görev yapıyordu.Gelenleri önce bunlar karşılıyor ne için geldiklerini soruyorlardı.

Sekreter kızlardan biri;”Buyurun ne istiyorsunuz?”diye kibarca sordu.

Duyurucu1;”Ben -------Cezaevinde bulunan müvekkilim ile görüşmek istiyorum.Hadi beni görüştürüver dedi.Benim isteğim budur.”dedi.Biraz şaka biraz ciddi.

Sekreter kız bir an şaşırdı.Duyurucu1 uzatmamak için kendini tanıttı ve Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek istediğini bildirdi.

Sekreter kız “Şimdi önemli bir toplantısı var.Biraz beklemeniz gerek.Başka bir savcıyla işinizi halledemez misiniz?”

Duyurucu1;”Benim işim önemli ve süreli .Bekleyemem.Siz mademki beni içeri bırakmıyorsunuz alın şu dilekçemi Sayın Başsavcıya içeri iletin okumasını ve havale yapmasını sağlayın.Yok içeri de iletmem diyorsanız.Defterinize kaydedin.İşleme koyun.Bende kayıt tarihi ve numarasını alıp gideyim.Daha bu dilekçenin örneğini adalet Bakanlığına ve diğer yerlere göndereceğim.İşim çok”dedi.

Sekreter kız dilekçeyi aldı satır satır okudu.”Biraz oturmaz mısınız?”dedi.Hemen kuş gibi uçtu ve Başsavcının odasına girdi.Aradan beş dakika geçti geçmedi dışarı çıktı.

“Sizi cezaevine bakan savcı ile görüştüreyim.Belki dilekçeye bile gerek olmadan sorun çözülür”dedi.Ve telefona sarıldı.Ardından cep telefonları”Cezaevine bakan …..Savcı bey orda mı?Ha öyle mi?Yok mu?”Telefonu kapadı.Sonra yine cep telefonları işledi.Sayın Hakime Hanım …savcı bey ordalar mı?Hımm.Hayır hakime hanım belki eşiniz yanınızdadır diye aradım.”telefonu kapattı.”Savcı…bey …Hakime hanımın eşi ya belki oradadır.Oradada yokmuş.Ne yapsak ki?”

Duyurucu1;”Kızım sen aramayı falan boşver de ,Başsavcı ne dedi.Sen onu deyiver.”

Sekreter kız;”Sizi cezaevine bakan savcı beyle görüştürmemi.Dilekçeye filan gerek olmadan işin halledilebileceğini söyledi.”

Sekreter kız;”Dur birde Başsavcı vekiline gideyim.Belki o sorunu çözer”dedi.Ve dışarı çıktı.On dakika sonra gerisin geriye geldi.”Başsavcı vekili…Bey cezaevine bakan savcı beyle ve Başsavcı Beyle görüştü.Şimdi mümkünse sizi tekrar cezaevine rica ediyorlar.Cezaevine bakan savcı Bey, oradalarmış.Oraya gidince Cezaevine bakan Savcı Beyle görüşmenizi rica ettiler.

Duyurucu1”Kızım ben şimdi oradan geliyorum.Orada Savcıya falan rastlamadım.Hatta sorduğumda ,Gardiyanlar -Burada savcı yok demişlerdi.-“dedi.

Sekreter kız;”Efendim onlar görmemiş olabilirler.İşte size bir telefon numarası yazıp veriyorum.Şu anda sizi kapıda bekliyorlar.Eğer kapıda bir sorun çıkarsa bu numarayı arayın.Ben sizi hemen bu numaradan Başsavcı Beye bağlayacağım.”dedi.

Duyururcu1”Eh.Madem öyle bir daha gidelim.Keşke sen şu dilekçemi işleme koysaydın.Bu kadar git gele gerek kalmazdı”

Sekreter kız; Efendim eğer sorun çözülmezse o zaman işleme koyarız.Ama herhalde dilekçeye gerek kalmadan sorun çözülecektir kanaatindeyim”dedi.(DEVAM EDECEK)