Mesajı Okuyun
Old 08-11-2006, 01:50   #7
Av. Can DOĞANEL

Sn. mkaraca,
Sunduğunuz kararda kızın talebi yani ayrı bir dava açmadığından bahsediliyor. Annenin talebi ile reşit kıza tabi ki nafaka verilmez. Aşağıdaki karar size de yardımcı olacaktır. Ben de şahsım adına bir işim için üniversiteye hazırlanan reşit çocuk için nafaka kararı arıyordum ki bunu buldum. Ev yönünden katkı payı talepli dava açacaksınız. Katkınızı ispat edip, katkınız oranında payınızı alacak olarak talep edeceksiniz. Bazı konularda çok tartışmıştık. Katkı payı diye arama yaparsanız bulursunuz. Yalnız katkı payı konusunda göreve dikkat edin. Alacak istemi olduğundan Aile değil genel mahkemeye gideceksiniz. (Aile Mahkemelerinden sonra dahi böyle kararlar var)

NAFAKA DAVASI - YARDIM NAFAKASI - ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANAN REŞİT ÇOCUĞA NAFAKA TALEBİ
KAYIT NO : 72085
Esas Yılı : 2004
Esas No : 13108
Karar Yılı : 2004
Karar No : 12818
Karar Tarihi : 23.11.2004
Daire No : 3
Daire : HD
ÖZET : Anne, baba yüksek öğrenim yapan veya yapmak isteyen çocuklarına uygun süre yardım etmek zorundadır. O halde dava tarihinde henüz reşit olmuş ve üniversite sınavlarına hazırlandığı anlaşılan Açelya için uygun miktarda yardım nafakasına hükmedilmelidir.
(4721 S. K. m. 175)
DAVA : Taraflar arasında görülen nafaka davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm davacılar vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
KARAR : Dava dilekçesinde davacı Cesur'un üniversite öğrencisi olması, diğer davacı Açelya'nın da üniversite sınavına hazırlanması nedeniyle davalı babadan yardım nafakası talep edilmiş mahkemece davacı Cesur için 60.000.000 lira nafakaya hükmedilmiş, diğer davacının 18 yaşını bitirmiş olması ve öğrenci olmaması gerekçesiyle talebi reddedilmiştir.
Davalının davacıların babası olduğu her iki davacının da dava tarihinde 18 yaşını doldurmuş oldukları davacı Cesur'un üniversite öğrencisi olduğu anlaşılmaktadır.
Dinlenen davacı tanıkları 13.09.1985 doğumlu olan davacı Açelya'nın üniversite sınavlarına hazırlandığını beyan etmişlerdir. Anne, baba yüksek öğrenim yapan veya yapmak isteyen çocuklarına uygun süre yardım etmek zorundadır. O halde dava tarihinde henüz reşit olmuş ve üniversite sınavlarına hazırlandığı anlaşılan Açelya için uygun miktarda yardım nafakasına hükmedilmelidir.
Yaptırılan zabıta araştırmasında davalının emekli öğretmen olduğu ve 440.000.000 lira emekli maaşı aldığı açıklanmış ise de, davalının almakta olduğu emekli maaşı resmi makamlardan sorulmadığı gibi diğer nafaka yükümlüsü olan davacıların annesinin de mali ve sosyal durumu araştırılmadan davacı Cesur için 60.000.000 lira nafakaya hükmedilmiştir.
Davacı Açelya için uygun miktarda yardım nafakasına hükmedilmesi gerekirken yerinde olmayan gerekçelerle bu davacı için açılan davanın reddedilmiş olması ve davacı Cesur için de eksik inceleme ile hüküm kurulmuş olması doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 23.11.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

.: CopyRight by Sinerji A.Ş. :.