Mesajı Okuyun
Old 25-05-2006, 15:06   #10
Gemici

Alıntı:
Avukatlık Kanunu
SEKİZİNCİ KISIM: BAROLAR
Madde 76 - (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/46. md.) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan,
.........................
Madde 78 - Baro başkanlığı, başkanlık divanı, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyelikleri ile baro menfaatlerini gözetme, temsil ve savunma hususunda avukatlara verilen işler ücretsiz görülür.
I - BARO GENEL KURULU:
Madde 80 - Baro genel kurulu, baronun en yüksek organı olup levhada yazılı bulunan bütün avukatlardan kurulur.
Madde 86 - (Değişik madde: 08/05/1984 - 3003/3 md.)
(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/51. md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.
II- BARO YÖNETİM KURULU :
SEÇİLME YETERLİĞİ, ENGELLERİ VE SEÇİMİN ŞEKLİ:
Madde 90 - (Değişik madde: 26/02/1970 - 1238/1 md.)
Yönetim Kurulu üyeleri levhada yazılı ve avukatlıkta en az beş yıl kıdemli olan avukatlar arasından seçilir. Üye sayısı yüzden az olan barolarda beş yıllık kıdem şartı aranmaz.
Yönetim Kurulu üyeleri gizli oy ile seçilirler..
SEÇİM DÖNEMİ:
Madde 91 - (Değişik madde: 14/11/1984 - 3079/1 md.)
Yönetim Kurulunun görev süresi iki yıldır. Süresi dolan Yönetim Kuruluna mensup üyeler yeniden seçilebilirler.

barolar niçin var,

sorunun cevabı Avukatlık Kanununda açıkça ve detaylı olarak verilmiş. Avukatlık Kanunu'nun Barolarla ilgili bölümünü, özellikle Madde 76 yı, okuduktan sonra 'barolar niçin var' sorusunu sormaya gerek kalmıyor.

Eğer 'barolar niçin var' sorusunu, Avukatlık Kanunundaki açık ifadeye rağmen sorabiliyorsak, barolar kendilerine yasayla verilen görevleri tam olarak yerine getirmiyorlar demektir.

Barolar görevlerini tam olarak yerine getirmiyorlarsa neden sorusunun sorulması gerekir.
Öyleyse asıl sorulması gereken soru 'barolar niçin var' değil, 'barolar görevlerini niçin yerine getirmiyorlar' şeklinde olmalı. Sayın duha'nın sorduğu soruyu'da ben bu anlamda algılıyorum. Önemli olan bu soruyu başkalarına/dışarıya yöneltmeden önce herkesin soruyu kendi kendisine sorması ve kendisinin sistem içindeki yerini ve sisteme katkısını belirlemesi.

Saygılarımla