Mesajı Okuyun
Old 07-08-2009, 17:04   #10
üye15547

''...görülmekte olan bir dava olmaksızın ..........başlıklı haberin şeref ve haysiyeti ihlal edici bir davranış olup olmadığını muhakeme edemeyeceği kanaatine ulaştığından tekzip talebinin reddine karar verilerek aşağıda belirtilen şekilde hüküm kurulmuştur"

Sayın Av. Mehmet Ali,

Basın Kanunu'nun 14. maddesine göre mahkeme bu tür bir gerekçeyle başvurunuzu reddedemez. Maddede açık bir şekilde prosedür belirtilmiş. Burada ilgiliye zaten belirli bir yargı(kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması yargısı) üzerine başvuruluyor. İlgili, talebinizi reddederse yargınızı kesinleştirmek için sulh ceza mahkemesine başvurup, yargınızın haklı olup olmadığına karar verilmesini istiyorsunuz. Eğer, sulh ceza mahkemesi başka bir mahkemenin kesinleşmiş hükmünü arayacaksa, kanun niye 14. maddede sulh ceza mahkemesine başvurulmasını öngörmüş ki? sulh ceza mahkemesinin, başka mahkemelerin kararlarına göre hareket eden bir icra kurumu haline getirilmesinin kanuna açıkça aykırı olduğunu düşünüyorum. Özetle; mahkeme sizden tespit yaptrmanızı isteyemez, tespiti kendisi yapması gerekir.

Ayrıca bu konuda bir çok mahkeme kararı da mevcut. Mesela, benim elimdeki emsallerde, sulh ceza mahkemesi esasa girip, şeref ve haysiyetin ihlal edilip edilmediği hakkında da karar vermiştir.

Sizin başınıza gelen benim duyduğum ilk örnek ve açıkçası çok şaşırtıcı. İtiraz makamının kararına ise daha çok şaşırdım.

Bence karar kanuna aykırı.