Mesajı Okuyun
Old 22-12-2011, 15:19   #5
Cumhur Okyay

"" 2011 yaz aylarında binanın dış cephe boyasının solmaya başladığı fark ediliyor ve yaz sonunda boya soluyor ve bina eski bir bina gibi görünüyor.Şimdi kat malikleri adına müteahhite ihtar çekip ayıplı malını tamirini yani binayı yeniden boyamasını isticem ,zamanaşımı başlangıcını merak ettim.5 yıl dolmadı diye düşünüyorum.""

Cevabım: Değerli meslektaşım, zaman aşımı süresi dolmamıştır. Belirttiğiniz "ayıp" " gizli ayıp" olup, teslim alırkem değil de sonradan, yani, yaz sonunda ortaya çıkmış ve siz de şimdi ayıp bildiriminde bulunacaksınız. Yaz sonunda ortaya çıkan ayıbın şimdi bildirilmesi, " işlerin gidişine göre uygun bir zamanda bildirme" olarak kabul edildiği takdirde davayı kazanacağınızdan şüphe yoktur. Öte yandan " ayıp bildirimi" sözlü de yapılabilir ve buna dair tanık ta dinlenir.Solmaya başladığında sözlü yapılmıştır, diye düşünüyorum. Sonradan ortaya çıkan ayıbın ne kadar zamanda bildirilmesi hakkında, kat karşılığı inşaat sözleşmesi adlı içtihatlı yayınlardan ve yanı sıra Yüksek 15 HD' nin Yargıtay Sitesindeki örnek kararlarından konuyu incelemek gerekecektir.
Bilindiği gibi, davadan önce, BK.106. göre çekilecek ihtarnamede " süre" tanınması da mecburidir. Kolaylıklar dilerim.