Mesajı Okuyun
Old 14-06-2013, 16:51   #2
av.yağız

Sayın Meslektaşım, benim de şu an Yargıtay'da bulunan dere mutlak koruma alanı ile ilgili açılmış bir kamulaştırmasız el atma tazminatı davam var. Yerel Mahkeme davayı kabul etti. Dosya yargıtayda iken 2013 yılı ocak ayında İSKİ su havzası yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. İSKİ vekili Yargıtaya bir dilekçeyle başvurdu, yargıtay noksan ikmali kararı vererek 100 mt. olan yapı yaklaşma mesafesi yönetmelikle 10 mt. ye düşürüldüğünden ilgili belediye ve idareye yazı yazılarak imar planında bu yönde bir değişiklik yapıldı mı, yapıldıysa dava konusu parsel hala yapı yaklaşma mesafesi içinde mi dılında mı kalıyor sorulmasını istedi. Biz de İSKİ, İBB ve ilçe belediyesinden alınan cevabi yazıları dosyaya ibraz ettik ve dosya birkaç gün önce tekrar yargıtaya gönderildi. Biz artık kararın onanmasını bekleyeduralım, bu sefer 6487 sayılı torba yasanın 21. maddesi yürürlüğe sokuldu. Yargıtay yasanın getirdiği bu hukuksuzluğa engel olmazsa şimdi de dava ve icra vekalet ücretlerimiz elimizden alınmış oldu. tabi görev meselesini aşabilirsek davamız tüyü yolunmuş tavuk haline sokularak onanacak. ya da idari yargı görevlidir gerekçesiyle görevsizlik kararı verilirse idare mahkemesinde yeni bir dava açmamız gerekecek ve yıllar sonra davanın sonu ne olur hepimizin malumudur herhalde. bilmiyorum size biraz yardımcı olur mu cevabım. bu arada ben de bir soru sormak istiyorum. Meslektaşlarım cevaplarsa sevinirim: İSKİ içme suyu dere ıslah alanında bulunan parsellere imar planıyla konulan yapılaşma yasağı hukuki el atmam mı fiili el atmamı sayılır?