Mesajı Okuyun
Old 21-12-2003, 05:54   #1
Emin GÜNEŞ

Varsayılan Emekli İşçinin Karıştığı Trafik Kazasında Ssk Nın Rucu Hakkı Var Mıdır?

Kalp hastası olan babasını özel arabası ile Hastaneye götüren kişi yolda uyukladığından olacak ki trafik kazası yapmıştır. Kazada yaralanan baba 10 gün kadar tedavi gördükten sonra vefat etmiştir. Baba Emekli işçi olduğu için SSK kazaya sebebiyet veren sürücüden ( vefat edenin oğlundan) tedavi giderlerini istemektedir.

SSK.nın bu talebinin hukuksal dayanağı var mıdır? 506 sayılı yasanın 26 maddesi İş kazaları ile ilgilidir. Bu olayın iş kazası olma ihtimalini dahi düşünemiyorum. Çünkü ortada ne işçi, ne iş ne de iş veren var. Emekli işçi 72 yaşında kalp ve böbrek hastası. Olayın iş hukuk ile bir ilgisi olmadığını düşünüyorum.
Ayrıca SSK nın Zorunlu tafik sigortasına müracaatını engelleyen bir düzenleme var mıdır?
Diyelim ki evde karı koca arasında çıkan bir kavda kadın; işçi emeklisi olan kocasının kafasını kırdı. Emekli işçi SSK da tedavi oldu. Tedavi giderleri için kurum işçinin eşine rucu edebilecek midir? Ben ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım.

Benzer mahiyette elinde içtihat veya bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Özellikle Sigorta avukatlığı yapan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Av. Emin GÜNEŞ