Mesajı Okuyun
Old 24-12-2006, 10:16   #1
umutlaw

Varsayılan İş Sözleşmesinin Feshi

Sayın Meslekdaşlarım,

X iş yerinde çalışan Y şefi tarafından bir olaya şahitlik edilmesi hususunda sözlü olarak baskı altına alınmış şef Y ye haber vermeden Ceza Mahkemesi Hakimliğine Y yi şahit göstermiştir.

Y bu iş yerinde çalışırken ansızın denetime gelen şefi tarafından sorgusuz sualsiz kendisine: Bu belgeyi imzala ve şahitlik edeceğin hususunda taahhüt et, burada emirleri ben veririm denilmiş Y bu işi yapmayacağını belirttiğinde ise bugünden itibaren anahtarını bırakı ve iş yerini terk et ben sana yapacağımı sonra bildiririm.

X derhal ertesi günü iş yerinin merkez yönetim ofisine noter aracılığıyla bir ihtar göndermiş, konuyu aynen anlatarak derhal kendisine 3 iş gününde cevap verilmesini istemiştir. İş yeri cevap vermemiştir. Y daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak şefinin onu sürekli olarak baskı altına tutarak işten atma tehdidiyle kendisinden bir duruşmada eski melekdaşı hakkında şahitlik yapmasını istemesini belirtmiş ve şefinden şikayetçi olmuştur.

İşten çıkarmadan 9 gün sonra Y ye delil gösterilmeden işten çıkarıldığına dair ihbar kağıdı ulaşmıştır.

Y iş Mahkemesine başvurarak konun hukuk dışı olduğunu belirtmiş ve kendisine hiçbir ihtar verilmeden ansızın işten çıkartarak askıda bırakıldığını daha sonrada işten çıkardığına dair ihbar kağıdı gönderildiğini anlatarak davacı olmuş mesleğine geri alınmasını veya sayırı tazminatın hükme bağlanması dileğinde bulunmuştur.

İş veren davacı işçinin dava dilekçesine mukabil cevap layihasında Y hakkında Cumhuriyet savcılığı nezdinde şikayet dilekçesi verdiklerini ve şuan için davaya sunabilecekleri bir delil olmadığından duruşmaya katılamayacakları cevabını vermiştir.

İş verenin elinde bir delilin olmadığı ve delil yaratarak iş sözleşmesini kendi lehine fesh etmesi istemesi ortadadır nitekim bu husus cevap layihasında bir nevi mahkemeye bekleyin belgeyi düzenleyeceğim öyle geleceğim gibi bir emri vaki değil mi ? ve acaba hukuken bu husus iş sözleşmesinin feshine etkisi nedir? Acaba davacı cevap dilekçesinde kendisinin de şikayetçi olduğunu davaya iş sözleşmesi bakımından devam edilmesi gerektiği talebinde bulunması yerinde midir ? Başka ne şekilde hareket edilmesi uygun olabilir?

Engin bilgilerinizi paylaşmanızı ve konunun tartışılmasını saygıyla dilerim.